| Valentina400 a întrebat:

Bună TPU!
Sunt clasa a 8-a si vreau să știu cum îmi calculez media împreună cu examenul(pe care il voi da în iunie), știind ca acum media generala din clasele 5-8 sunt doar 20% din media de admitere la liceu? Menționez ca mediile mele generale au fost:
Clasa a 5-a=9, 64
Clasa a 6-a=9, 06
Clasa a 7-a=9, 14

3 răspunsuri:
| TheRealFantasy a răspuns:

Fa-ti si media pe clasa a8a, daca stii mediile finale (anuale) la toate materiile. Ar trebui sa fie 17 sau pe acolo.

Daca le stii atunci fa media lor aritmetica (aduna-le si imparte-le la cate sunt).

Media finala pentru admiterea la liceu are un algoritm mai complicat putin.
Fa media aritmetica a mediilor anuale din clasele 5-8 si o medie aritmetica intre examenele de evaluare nationala (romana si mate presupun). Apoi fa media aritmetica intre cele doua rezultate obtinute.

| asperger3 a răspuns:

Pai media din 5-8 + 4*evaluarea nationala.(asa cred, cauta metodologia)
La mine era asa cand am dat in 201: 3*evaluarea nationala+ media din 5-8 totul impartita la 4