| mario98 a întrebat:

Anul acesta am trecut in clasa a 8-a si nu m-am decis la ce liceu sa merg si ce profil sa aleg. Am note mari, mediile generale in clasele 5, 6 fiind 10, iar in clasa a 7-a media generala a fost 9, 88. In clasa a 8-a cred ca o sa am peste 9.80. Vreau sa imi spuneti un profil din care mai tarziu pot castiga foarte mult!

Răspuns Câştigător
| cooldreams a răspuns:

Depinde ce vrei sa te faci mai tarziu. Toate profilele au avantaje si dezavantaje, trebuie sa-l gasesti pe cel care se potriveste. Bine le luam pe rand. mate-info e intr-adevar cel mai avantajos pentru ca te poti duce mai tarziu cam oriunde vrei (mate se cere peste tot, deh). Dar te axezi doar pe mate si info, in rest face cateva ore din fiecare. Stiintele sunt cele mai echilibrate, faci cate putin din toate, dar asta inseamna ca te blocheaza pe medicina, farmacie, bio, chimie si fizica. La filo, treaba e cam la fel. Cu filo mergi cam oriunde(si romana se cere, nu vezi cati analfabeti sunt?). iar la sociale, e ca si la stiinte, adica de canalizezi pe economie, logica, psiho, dar poti merge la ASE. Desigur, sunt doar orientative, pentru ca mai tarziu poti merge unde vrei. de ex, chiar daca esti la real, poti merge la litere si invers. Cat despre liceu... n-ai zis orasul si nu ma apuc aici sa zic care liceu e cel mai tare si care... nu, pentru ca iese aici o conferinta, care in mod normal ar trebui sa fie privata. Sper ca te-am ajutat. Asta pentru ca iti zic din propria-mi experienta. Hai bafta la testele alea nationale!