| AnaSofia a întrebat:

Vreau sa urmez facultatea de drept. Spre ce universitati imi propuneti sa ma orientez si de ce?

Răspuns Câştigător
| Yukidaruma a răspuns:

Hmm, facultăți de drept sunt peste tot dar cel mai bine ar fi să alegi o universitatea cu prestigiu, ai mai multe avantaje în felul acesta. Cei mai mulți spun că în București ai cele mai multe avantaje motiv pentru care, tot acolo, e cea mai mare bătaie pe locuri. Mai este și în Brașov o universitate de renume spre care mulți trag, sau de ce nu, în Constanța. Depinde de tine. Mi-a spus cineva odată: "Sfatul meu atunci când vreți la o facultate, este bine să dați la mai multe universități odată, în caz că nu intrați la una, intrați la cealaltă și nu așteptați până în toamnă". Alegerea e a ta, succes^^.

3 răspunsuri:
| raluk27 a răspuns:

- Universitatea Bucuresti
- Universitatea A.I. Cuza din Iasi
- Universitatea Babes Bolyai din Cluj
De ce? Sunt cele mai bune facultati de stat (de drept) din tara, au traditie de o suta si ceva de ani si profesorii sunt cei mai buni juristi. Astea sunt singurele care conteaza cu adevărat, daca vrei sa devii un bun profesionist. Doar daca vrei la una din particulare. Facultatile de drept au rasarit ca ciupercile dupa ploaie. Poti sa faci dreptul la Mangalia laughing

| GoldandSilver a răspuns:

Iti recomand sa urmezi Facultatea de drept din Bucuresti din cadru UB, sau Nicolae Titulescu (dar este privata) sau la Iasi, in cadrul UAIC.

| HappyPanda a răspuns:

Buna AnaSofia. Referitor la intrebare, eu cred ca nu cei de pe TPU ar trebui sa iti recomande o facultate. Ca multora care in liceu le-a placut chimia si biologia sa iti propuna facultatea de medicina, altora care au fost cu romana si istoria sa propuna facultatea de drept sau litere, etc. Ar trebui sa te gandesti ce materii iti sunt pe plac pentru ca in facultate te vei intalni cu ele... Sub o alta forma dar tot te vei intalni. Daca nu esti sigura ce profesie de viitor vrei sa urmezi ca sa iti poti alege o anumita facultate eu iti propun sa mergi la un psiholog. In anumite licee se fac anumite teste psihologice care au si ele rolul lor si care te pot ajuta sau indruma... sfatul meu : e bine sa alegi ceea ce iti place pentru ca daca vei presta un job care nu iti place si il faci doar pentru bani nu iti aduce nici cea mai mica satisfactie si poate nu vei progresa si vei avea mari dezamagiri si regrete. EU ITI UREZ SUCCES SI SPER CA CE TI-AM SPUS SA ITI FIE CEL PUTIN DE AJUTO