| markteodor a întrebat:

Imi poate spune cineva ce liceu e mai bine sa urmez daca vreau sa urmez apoi facultatea de drept? Multumesc

7 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Nu prea are mare relevanţă ce profil de liceu urmezi. Teoretic, ar fi indicată filologia, însă eu sunt pe mate-info şi tot la Drept vreau să merg.

| ralucaralu a răspuns:

Eu zic sa alegi mate info. Daca te razgandesti, vei putea merge pe orice, iar la filologie te cam limitezi.Profilul de mate info iti dezvolta gandirea si asta chiar te ajuta. La drept nu ai nevoie doar de romana, sa fim seriosi, si la mate-info te invata suficienta romana incat sa inveti sa te exprimi(doar atat iti trebuie). Noua chiar diriginta ne-a spus ca e foarte bine sa mergem la un profil bazat pe matematica, pentru ca ne va ajuta mult in viata(in orice). Succes!

| GodBlessYou a răspuns:

Facultatea de drept e foarte grea, oricum o sa ajungi in Spania la capsuni...

| RobertRby93 a răspuns:

Este bine sa urmezi un liceu umanist deoarece vei face latina ceea ce te va ajuta foarte mult la facultatea de drept! De asemenea vei face si istorie [faci si la profil real, dar nu la fel ca la uman] ceea ce te va ajuta iar. Si da, vei face romana foarte bine care din nou...e un plus happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Liceu cu profil uman.

| cineva_8314 a răspuns:

Mate info sau filo

| markteodor explică:

Si daca fac liceul cu profilul stiinte sociale este oke? oricum multumesc mult