| Oriolg a întrebat:

As vrea sa stiu ce carti ar trebui sa citesc pentru a ma pregăti pentru facultatea de psihologie. La liceu mereu sărim peste aceasta ora si m-am hotarat sa ma apuc sa citesc si sa ma pregatesc cat de cat singura pana voi lua meditații. Am mai cautat si pe net dar mi-ar prinde bine si niste recomandări. Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| InaIrina a răspuns:

Buna ziua.
Nu stiu sa fie examen. In caz ca ar fi un examen, cu siguranta s-ar baza pe curicula scolara(la psihologie ar fi manualul de psihologie de a 10-a).
In alta ordine de idei, ca sa-ti formezi un pic inclinatia analitica de psiholog, iti recomand sa incepi cu o carte din Freud, o carte din Adler, o carte din Jung. Orice carte de psihologie iti va deschide apetitul spre a doua carte. A doua carte pe care o vei alege se va baza pe indiciile pe care ti le vei crea din prima. Nu-i asa de greu. Important e sa ai habar "cu ce se mananca" si sa te atraga cu adevarat.
Te poti documenta un pic despre practica si teorie, accesand diferite ong-uri sau asociatii din domeniu.