| Rbc_George_1995 a întrebat:

daca am fost exmatriculat in clasa a-XII a ce ar trebui sa fac? adica a trecut un an si daca vreau sa ma reinscriu la scoala?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui cum a fost exmatricularea, in functie de aceasta va trebui sa faci o cerere de reinscrierea, la liceul tau sau la altul.
Conform Regulamentului de organizare si functionare a unitatilor scolare din invatamantul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MECTS nr. 4925/2005, cu modificarile si completarile ulterioare, citez:
"ART.126. (1) Exmatricularea constă în eliminarea, până la sfârşitul anului şcolar, a elevului din unitatea de învăţământ în care acesta a fost înscris.
(2) Exmatricularea poate fi:
a) exmatriculare cu drept de reînscriere în anul următor în aceeaşi unitate de învăţământ şi în acelaşi an de studiu;
b) exmatriculare fără drept de reînscriere în aceeaşi unitate de învăţământ;
c) exmatriculare din toate unităţile de învăţământ, fără drept de reînscriere, pentru o perioadă de timp."

mira
| mira a răspuns:

Mergi pentru inceput la liceul tau. Poate te vor reprimi. Daca nu sunt de acord, mergi la Inspectoratul scolar pentru a afla ce trebuie sa faci, sa ti se recomande un liceu care te-ar putea primi.In mod sigur se poate.