| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti da un sfat? Ce sa aleg intre medicina generala/dentara? Dau anul acesta la medicina in Timisoara, insa nu stiu ce sa aleg! Mi-ar place ambele, la dentara se intra mai usor decat la generala, insa dupa ce termin facultatea ce as putea sa fac? Nu stiu de unde as avea bani sa imi deschid un cabinet privat! Multumesc!

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| justsummer a răspuns:

La dentara nu sunt doar 35 de locuri la buget? Si iti alegi o meserie pentru toata viata alege ce-ti place daca vrei cu adevarat dentara dupa ce-ti termini studiile poti munci doi ani in alta tara si aduni bani de cabinet.

| Ale0101 a răspuns (pentru justsummer):

Oricum intru la cu taxa deoarece am mai facut o alta faculta

| justsummer a răspuns (pentru Ale0101):

Parerea mea sa alegi ce-ti place, e alegere pe care o faci cu inima nu cu mintea. Totusi alegi ce vei face zi de zi pana la 60 de ani.

| FazzaNica a răspuns:

La inceput ar fi mai bine la medicina generala, ve-i afla multe lucruri noi ce cred ca-ti v-or prinde bine inainte deci tu vei cunoaste cum mai corect sa te tratezi de o banala raceala si toate problemele de genul, ve-i putea sa-ti ajuti familia, mai apoi deja tu singur/a ve-i intelege la ce te atrage mai mult, Bafta si mari succesewinking

| Миха a răspuns:

Salut!
Cred ca in locul tau as pleca la medicina generala apoi in ultimul an daca nu ma gresesc iti alegi ce anume iti place...
Cine stie poate cu timpul iti va placea alt gen:ginecologie, ORL, neurologie...
Dar daca esti pregatita sa fii stomatolog si sa depui efort doar in acest domeniu atunci BAFTA!

| alexandra2021 a răspuns:

Buna! Parerea mea e ca Facultatea de medicina dentara este mult mai grea decat Facultatea de Medicina generala. Profesorii sunt mult mai exigenti iar examenele mult mai grele.