| Anonymus20201988 a întrebat:

Bună, anul asta am decis sa dau la medicina, anul trecut nu am putut da pentru ca am muncit și mi-am strâns bănuți ca să ma pot întreține, mai sunt cam 4 luni pana la admitere, am învățat anul trecut dar nu mult, dar mai știu ceva capitole la biologie, iar la chimie nu prea o am. Credeți ca în 4 luni de zile am sanse sa întru la medicina dentară, chiar dacă voi întra la taxa nu este problema? Doresc doar sa intru într-un timp asa scurt, cred ca în 4 luni ar trebuie sa trag de mine sa învăț zilnic câte 6 ore pe zi, ar fi ok? Ce sfat puteți sa îmi dați(doresc la medicina dentara din Timisoara)? Sa răspundă cineva care a trecut prin aceasta experienta sau stundeti care știu cu ce se mănâncă admitere și cum vi se pare facultatea de medicina dentara, mai ușor fata cea de generala?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Merita sa incerci, ca de nu incerci acum, vei avea regrete toata viata!
La medicina dentara este foarte usor, comparat cu Medicina generala.

| Anonymus20201988 explică (pentru Violleta2022):

Și crezi ca as avea șansa să întru la medicina dentara in 4 luni totuși e un timp scurt, alți mi au spus ca e imposibil ca să intri e prea târziu

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonymus20201988):

De ce nu?
Odata ce ai invatat anul trecut, acum fiind mult mai usor, doar sa recapitulezi ceea ce deja stii.

| Nirvanaaa a răspuns:

Hello!
Nu știu cât te ajuta răspunsul meu, pentru ca eu sunt la medicina generală.
Dar, legat de admitere. Poți intra. Important e sa înveți serios, consecvent și sa fii disciplinat. Se rezolva, nu îți face griji. La chimie cred ca ar trebui sa faci pregătire ca sa poți lucra grile.
Nu, dentara nu e mai ușoară decât generala.Tot doctor ieși și trebuie sa stii sa lucrezi. Trebuie sa ai manualitate pentru ca rezi nu e obligatoriu, deci poți profesa după. Și ca sa poți profesa trebuie sa stii bine meserie.

| Anonymus20201988 explică (pentru Nirvanaaa):

Ma referam ca dentara e puțin mai ușor decât medicina generala ca nu cred sunt materile asa ample la medicina generala