| anonim_4396 a întrebat:

Cam ce medie la liceu mi-ar trebui ca sa intru la Universitate (din america sau anglia )?

3 răspunsuri:
| xibalba a răspuns:

Nu te iau aia la universitate dupa media din liceu, stai linistit. Pe universitatile bune din strainatate e bataie, trebuie sa iei cu nota mare examenul de admitere de la universitatea aceea, limba sa o stii cat mai bine si asa mai departe. Media din liceu nu stiu cat ar conta, dar oricum, trebuie sa fie cat mai mare.

| JennyBerry a răspuns:

Media de bacalaureat : peste 8, 50 + examenul Cambridge( recunoscut in peste 150 de tari din lume) sau Ielts ( cu reinnoire la un anumit interval de timp ) P. S : cambridge si-a pierdut valoarea, poti foarte bine sa fii admis la facultate si cu certificatul de competente de la sfarsitul clasei a12a ( bacul la limba engleza ).
Singura facultate care isi merita renumele in Romanie este orice facultate de medicina. Din pacate nu se studiaza medicina peste granita. La sfarsitul facultatii si al rezidentiatului poti frumusel sa "emigrezi" in alta tara unde un medic castiga in medie de la 2000 de euro pana la 10. 000. Good luck!

| coosmin24 a răspuns:

Hai sa fim seriosi. La ce scoala se face in zua de azi la noi, nu cred ca ti-ar strica sa intri cu 10. E Universitate si tosusi e si in strainatate, si sa nu uitam de unde venim.