| hurtsoul a întrebat:

Care este diferenta dintre un curs, un seminar, un laborator? Mai exeat ce se face la fiecare?

Răspuns Câştigător
| Amelie_2576 a răspuns:

Curs - La curs participa toti studentii dintr-un an, cu nume de familie de la A la Z. Profesorul tine o prelegere iar studentii iau notite. De obicei, la curs nu se face prezenta, dar sunt unii profesori care o fac. Daca nu poti participa la unele cursuri, poti imprumuta notitele de la colegi sau poti cumpara, de la libraria facultatii, cartea publicata de profesorul respectiv. (Multi profesori publica o carte pe tema cursului tinut.)

Seminar - Participa doar o grupa de studenti (formata in functie de initiala numelui de familie). Prezenta este obligatorie si nu ai voie sa ai mai mult de 2-3 absente. Aici se fac activitati practice pe baza prelegerilor tinute la curs: exercitii, teste, etc.

Laboratoare - tot activitati practice si se tine prezenta.

E important sa participi la seminarii si laboratoare. De la cursuri poti lipsi. Atentie insa ca unii profesori au o memorie vizuala atat de buna incat, daca nu te-au vazut pe la curs, nu vor vrea sa te noteze prea bine la examen.

Multa bafta la facultate! Sunt ani frumosi!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de regulamentul facultatii si de profesor. Daca la cursuri(predarea unei teme), de regula, nu se face prezenta, la seminarii(discutarea unei teme predate anterior) si laborator(efectuarea unor experimente in legatura cu cele predate anterior) se face prezenta si profesorii tin cont de aceasta prezenta si activitatea fiecaruia la cele doua. De asemenea daca nu ai o anumita prezenta se poate sa fii si pedepsit pentru absente nemotivate si sa nu fii primit la examen. Numai bine!

| CarmenR a răspuns:

Curs- predarea materiei, tot anul
Seminar- ascultarea studentilor, eventuale lucrari de control, doar grupa
Laborator- lucrari practice, doar grupa
De regula, doar seminariile si laboratoarele sunt obligatorii.

| Minnie a răspuns:

La curs se aduna tot anul, adica toate grupele si profesorul preda.Seminarul este doar cu o grupa, si se iese la tabla (depinde de profil), se raspunde, se fac probleme iar la laborator se fac experiente, calcule diverse pentru respectiva experienta (depinde din nou, de profil)

| hurtsoul explică:

Ma refer in timpul facultatii. este obligatoriu sa mergi si la cursuri si la seminarii si la laboratoare? cum decurge fiecare?

| hurtsoul explică:

Este vorba despre facultatea de sociologie