| TheFrunza a întrebat:

Cat ar costa la Politehnica sa reinmatriculez o materie care are curs, seminar si laborator?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Nu exista termenul de reînmatriculat a unei materii.
Poate te referi la refacerea unei materii. Adică pe scurt ai restanta. Nu contează ca are Lab și seminar, asta nu schimba taxa materiei. Când platesti o restanta platesti de fapt punctele de credit aferente acelei materii. Vezi câte credite are materia respectiva. Dacă am presupune ca are 7 credite și tu ai maxim 2 restante, atunci platesti 245 lei ca sa refaci materia respectiva (pentru ca punctul de credit este 35 lei). Dacă ai mai mult de 2 restante atunci punctul de credit creste la 50 lei și vei plăti deci 350 lei. Dacă platesti poți reface materia, adică te prezinți la Lab, la seminar, la curs.
Încearcă sa nu mai faci chestia asta, adică măcar sa îți închei situația cu Lab și seminarul pentru ca daca nu ai situația încheiata nu poți sa te prezinți in sesiunea de restante și dacă aduni mai multe restante exista riscul sa nu treci anul.

| TheFrunza explică (pentru Bondarel99):

Am promovat toate examenele, mai putin la 2 materii(una de 4 credite si una de 5 credite). La aceste 2 materii nu am promovat nici laboratorul, nici seminarul si vreau la anul sa le refac, adica sa merg la laborator si la seminar. Cam cat m-ar costa?

| Bondarel99 a răspuns (pentru TheFrunza):

315 lei in total. Dar te duci sa le platesti la începutul anului și te duci cu chitanțele la profesori ca sa fii sigur ca te primesc la laborator și seminar. Adică e dreptul tău sa le refaci, dar așa e corect sa platesti la început. Oricum o chitanța are valabilitate 6 luni. Dacă Restanțele sunt pe sem 1, platesti in Octombrie și in Ianuarie sau Februarie când e sesiunea încă mai e in termen.

| alessia5158 a răspuns (pentru TheFrunza):

Daca taxa TD1-pentru studentii care au maxim 2 discipline de refacut va ramane aceiasi, respectiv 30 lei/cst(credite de studii transferabile), vei avea de platit 270 lei( 120 lei pentru diciplina cu 4 credite si 150 lei pentru disciplina cu 5 credite).
Daca promovezi anul de studii dar vei avea mai mult de 2 discipline de refacut, taxa "sare la 50/cst!
Daca nu promovezi anul de studii, taxa "sare" la 65/cst!
Vezi, in link, lista taxelor aferente anului universitar 2017-2018-Universitatea Politehnica Bucuresti : http://www.upb.ro/......xe_UPB.pdf