| Mirceadumb a întrebat:

Care sunt trupele care echivalează Spetsnazvul rusesc la noi in Romania? Marina militara romana au pușcași marini? Sunt precum cei Seals de la americani? Se fac si antrenamente de arte marțiale sau cursuri de autoaparare la forțele speciale din marina militara?

Răspuns Câştigător
| MGica a răspuns:

La Spetsnaz cica sunt "rupte oase, coaste" si asa mai departe pentru a invata soldatii sa iubeasca durerea. Da, poate fi adevarat. Un echivalent peste ei ar fi, intr-adevar si fara niciun dubiu, trupele speciale Navy Seals. Cele mai dure trupe de elita din lume, gata sa actioneze oriunde si sa moara oricand. Sunt multi aceia care mor la antrenamente din cauza duritatii lor, deci nu e un loc unde ajung multi. Multi viseaza, putini ajung. Acolo se practica cateva sport-uri, kung-fu, karate, kick-boxing, si inca cateva in special sporturi de contact. Dar, daca te gandesti acolo, nu poti intra deoarece nu esti nascut in SUA. E necesara cetatenie Americana, din pacate. Daca chiar iti place un risc maxim, adrenalina maxima si ideea de a muri, Legiunea Straina e pe placul tau. E pe locul 2 in top-ul nostru din lume, dupa Navy Seals. Cauta-i pe internet si vezi ( acolo ma inclin si eu big grin ). In legatura cu trupele noastre romane, trupele Spetsnaz probabil ar cam matura cu ai nostri, dar nu si cu americanii. Spetsnaz-ul e nimic in comparatie cu Navy Seals, ei fiind renumiti si pentru asasinarea liderului teroristilor in 2011, Osama bin Laden. Daca optezi pentru o armata usoara, du-te la noi, Marina Militara/Puscasii, sunt cam una si aceeiasi, ii difera cateva chestii. Ti-am zis, daca preferi nivelul de elita, L.E.