| Dragoș1601 a întrebat:

Filme de actiune cu pușcași marini.

Răspuns Câştigător
| ElSueno a răspuns:

Eu unul am fost impresionat de Jarhead (atenție: Jarhead 1, primul film). Nu are acțiune foarte multă, dacă ești fan al propagandei americane mai bine nu te uiți. Dar ca să zic pe scurt, filmul prezintă viața de zi cu zi a pușcașilor marini care au luptat în 2004 în Irak.

După mai avem și Full Metal Jacket, filmul ăsta se bazează pe războiul din Vietnam, începe cu Boot Camp-ul (mă gândesc că știi ce-i asta) și până la terminarea războiului.

Band of Brothers, o miniserie realizată de HBO ce prezintă Al Doilea Razboi Mondial din Europa iar The Pacific, la fel, tot de HBO doar că pe insulele japoneze.

| JackR a răspuns (pentru ElSueno):

Band of Brothers este un excelent serial de razboi. Din nefericire insa, nu este cu/despre puscasi marini, ci cu membrii celebrei divizii 101 aeropurtate.winking

| ElSueno a răspuns (pentru JackR):

Da, ai dreptate, dar chiar si asa trebuie neaparat vazut.

| JackR a răspuns (pentru ElSueno):

Ah, da, fara discutie!