| FOKA a întrebat:

Ce ar trebui sa urmez ca sa ajung specialist IT; trebuie sa urmez neaparat un liceu cu profilul mate-info sau pot alege alt profil da tot Specialist IT sa devin

Răspuns Câştigător
| さいゆき a răspuns:

Eu iti recomand un profil matematica-informatica intensiv informatica. Eu sunt la acest profil si este chiar foarte bun, inveti o multime de lucruri si ai o gramada de ore de info pe saptamana (eu sunt in a 11-a si am 8 ore de informatica pe saptamana). Dupa liceu alege tot o facultate cu o specializare asemanatoare.

2 răspunsuri:
| NOC a răspuns:

Nu poti deveni "specialist IT" pentru ca IT-ul este extrem de vast si trebuie sa te specializezi pe un domeniu anume: programare (web sau clasica), retelistica, sisteme de operare, telecomunicatii etc si apoi pe ceva si mai exact.

Daca vrei sa faci altceva in afara de programare, ar trebui sa cauti alte cursuri fata de ce vei face la liceu si chiar daca urmezi un Mate-Info, tot nu vei scapa de studiul individual. Facultatea ar trebui sa fie una de profil, pentru ca angajatorii in mare asta cauta, desi nu o sa-ti garanteze un job de la sine fara experienta.

Intereseaza-te despre domeniile IT-ului, vezi ce presupune fiecare si ce te-ar pasiona, afla mai multe si pe timpul liceului si facultatii specializeaza-te pe subdomeniul respectiv. Vei vedea ca liceul si facultatea nu iti vor oferi suport teoretic prea mare, tot va trebui sa muncesti in afara clasei pentru a intelege multe lucruri.

| 93ely a răspuns:

Liceul nu cred ca conteaza atat de mult.important e ce profil vei alege tu dupa.adica ma refer la facultate... daca doresti sa ai mai multe cunostite atunci e d preferat ca in liceu sa iti alegi profilul mate-info. oricum cun pers care nu au fc in liceu mate-info si care acum studiaza acest domeniu happy