| Whateverrr a întrebat:

Ce facultate din Bucuresti este cea mai potrivita daca vreau sa fac web design?

Răspuns Câştigător
| Personna a răspuns:

Web designul nu necesita programare: HTML si CSS sunt limbaje de scripting.
Cat despre web design, acesta se cere rareori singur. De obicei este cautat un front-end developer, care stie web design, impreuna cu Javascript, care acesta e limbaj de programare.
Facultatea nu te va invata mai nimic, indiferent de facultate. Iti recomand ceva strict pe programare, unde sa ai tangente si cu programarea web: Informafica de la FMI Unibuc sau Tehnologia Informatiei de la IESC, Universitatea Transilvania

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O facultate de arte

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ingineria Sistemelor, Calculatoare și Tehnologia Inforrmației din Universitatea Tehnică București.

| Whateverrr explică (pentru sadrian46):

Vrei sa spui UPB?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Whateverrr):

Nu vezi in UPB asa specializari decat la Automatica dar e varza mai mult inveti singur de pe W3Schools decat te invata dinozaurii aia.

| suntserios a răspuns (pentru Whateverrr):

Zice gresit, ce treaba are designul cu politehnica?

| Whateverrr explică (pentru suntserios):

Stiu ca nu are treaba cu ce se preda la poli, de aia ma miram si eu. Dar totusi web designul nu e design pur, intersecteaza si partea de programare.

| suntserios a răspuns (pentru Whateverrr):

Intersecteaza partea de hml si css, aia nu e programare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Personna):

Dar inainte sa se chinuie cu o facultate. Mai bine intra pe W3 devdocs etc. si se confrunta putin cu web dev deoarece la facultate intra cine vrea iese cine poate (cel putin in Ro, eu incercai sa-mi retrag dosarul de 8 ori dar toti din conducere ca a ca nu stiu ce ca esti copil bun n-ai restante blah blah vorbe ieftine n-am reusit...). Mie imi e teroare sa am si prezenta 100% si sa si invat singur de pe site-uri ca n-au habar majoritatea profilor sa-si organizeze cursurile incat sa intre tot dar au pretentii la teste si sa fim si cu ochii ciuliti in tabla ca doamne fereste sa folosim laptop-ul si sa invatam lectia online. Automat daca are ecran si taste e prostie

| sadrian46 a răspuns (pentru Whateverrr):

Da.

| Personna a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca nici macar facultate nu-ti trebuie. Cel mai bine inveti singur. Dar ai mai multe sanse daca ai absolvit o facultate care macar abordeaza, catusi de putin, ce vrei tu sa faci. Iti pune mici baze si da bine o licenta in domeniu in CV. Si tocmai de-aia nu am recomandat CTI la ACS, sa nu-si piarda vremea aiurea. Nu contest facultatea in ingineria calculatoarelor, dar e mult prea complexa si te invata mult prea mult daca vrei sa devii programator. Asa, Info de la FMI sau TI de la IESC sunt destul de usoare in comparatie cu ACS, si suficiente. Si ai destul timp liber acolo.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Personna):

Eu am mers prost rau cu facultatea ca nu apare pe CV nimic care pare sa aiba legatura cu programarea, dar noi well facem direct simulatoare si cu front end si cu back end... Si e aiurea cu angajatul in ro unde nu te pune sa faci ceva decat la multinationale dar nu-s eu pregatit pentru mediul ala de lucru, mi se pare teribil de dificil comparativ cu ce se cere in ro. Practic e opusul. Sunt batjocorit pentru ca fac memes, dar la partea de marketing, zi tu de n-ai vazut la reclame facute drept meme sau continut meme-abil de nu stia nici naiba de Cybertruck daca nu radeau de masina aia ca are poligoane. In Ro nu se accepta sa stai chill in camin sa inveti, nu, in camin automat trebuie sa bei fumezi un cui etc. Companiile alea cer teamwork, unde naiba dezvolt eu teamwork? E un stres inutil si nu stiu sincer ce sa fac... Dar ambele variante cer transfer.

| Personna a răspuns (pentru Whateverrr):

Web designul nu necesita programare: HTML si CSS sunt limbaje de scripting.
Cat despre web design, acesta se cere rareori singur. De obicei este cautat un front-end developer, care stie web design, impreuna cu Javascript, care acesta e limbaj de programare.
Facultatea nu te va invata mai nimic, indiferent de facultate. Iti recomand ceva strict pe programare, unde sa ai tangente si cu programarea web: Informafica de la FMI Unibuc sau Tehnologia Informatiei de la IESC, Universitatea Transilvania