| Strepix a întrebat:

Ce facultăți pot urma fara matematica? Exista ramura fara matematica la ASE? Nu știu ce sa fac în continuare, imi place romana si engleza dar ma pricep în IT (telefoane/pc). As dori sa-mi enumerați câteva facultati care nu depind de matematica.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Drept, Jurnalism, Pshihologie, Limbi straine, teatru si film, Istorie, Medicina.
La facultatea de geografie se face matematica, fizica si chimie! Se studiaza rocile, duritatea lor... se fac calcule pentru cartigrafiere samd.

Din pacate IT-ul se mananca cu multa, foarte multa matematica, fiindca trebuie sa stii formule matematice si sa le aplici in sistem, pentru programare, fiindca IT-ul nu inseamna montarea de computere si sterge de praf, asta putand sa o faca orice copil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ASE sunt eu, si fac matematica la aproape toate disciplinele, in afara de sport si engleza.
ASE inseamna academia de studii economice, deci toate facultatile de acolo sunt facultati pe baza de economie, iar economia e un fel de matematica sub acoperire. laughing
Facultati unde nu se face mate deloc:
-Geografie;
-Limbi straine;
-Istorie;
-Facultatea de sport;
-Teatru;
-Conservator.
P.S. Facultate in care sa inveti IT fara matematica "la pachet" nu exista.

| Strepix explică (pentru anonim_4396):

Atunci nu stiu, matematica de aia mai ușoară?laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Strepix):

Habar n-am. Poate pe la alea private o fii mai usoara (sau profesorii mai indulgenti).

| Cksihja a răspuns (pentru Strepix):

În IT e cea mai grea matematică de pe pământ, chineza e mai ușoară pe lângă asta.

| iamprettybored a răspuns:

Cam tot ce ține de artă, filologie și științe umaniste și sociale. Teatru și film, Litere, sociologie/asistență socială, geografie, istorie, muzică, astea. Până și la psihologie se face mate la un moment dat laughing
Cred că nici la cele din cadrul facultății de medicină nu se face mate (kineto, asistență medicală, radiologie, ce-o mai fi). Dar trebuie să stai bine cu biologia și puțin și cu chimia acolo.
Intră pe site-ul universității, caută broșuri etc. Sau pe site-ul optiuni.ro, verifici la cursuri dacă se face mate sau nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru iamprettybored):

Mate la psihologie? Lol

| Alle236 a răspuns:

Facultatea de limbi straine, dreptul