| ALice_4674 a întrebat:

Ce meserii pot avea daca merg pe profilul filologie? Si daca merg pe bio-chimie la ce mai dau teze?

Răspuns Câştigător
| CosmiiX a răspuns:

Hei. Si eu tot la filologie vreau sa merg.
Si sora mea tot acolo a fost.
Si parca a dat teze la engleza, romana, mate si istorie.
Acum e la Facultatea de Relatii Europene...big grin
Daca urmezi facultatea de Bio-chimie, poti deveni medic farmacist, printre altele.
Teze: bio,chimie, fizica, matebig grin
Sper ca nu ti-am dat informatii gresite si ca te-am ajutat.
Funda?:X

8 răspunsuri:
| deyutzyk97 a răspuns:

Pai daca mergi la filo te poti face profesor, avocat, judecator meseri importante

dar daca mergi la bio-chimie te poti face un medic sau stiu eu ceva legat de materiile alea

la filo se dau teze la romana, engleza si franceza din cate stiu eu

si la bio-chimie pai chiar zice la bio la chimie la fizica la mate

cam atat

funda?

| CurcubeulColorat a răspuns:

Pai depinde ce iti doresti sa faci. Poti da la orice facultate dupa liceu, nu conteaza ce profil ai terminat.Numai ca daca tu ai terminat profil uman adica filologie, de exemplu, e greu sa dai la memdicina pentru ca in liceu la uman faci putina biologie, chimie si fizica un ultimele clase de liceu chiar deloc. Iar un alt exemplu, daca termini profil real, tot asa e greu sa dai la o facultate de litere pentru ca faci mai putina materie la limbi straine. Din liceu nu poti iesi cu o meserie.Si ca sa-ti raspund si la cealalta intrebare.la filologie dai teze la franceza, latina, romana si istorie (si eu tot la filologie sunt) iar la real adica bio-chimie pentru ca realul mai poate avea si ramura de mate-info, dai teze la mate, la romana, la fizica, biologie si chimie s-ar putea sa ai de ales dintre astea 3 (eu stiu ca asa e pe ramura mate-info)

| CurcubeulColorat a răspuns:

Pentru CosmiiX.stiu si eu ca se dadea inainte teza la limba engleza. dar acum se da la franceza.pentru ca e prima limba.eu la franceza dau nu la engleza.La engleza am si mai putine ore.am 2 ore pe saptamana pe cand la franceza am 4winking

| AdeeLinna22 a răspuns (pentru CurcubeulColorat):

Si eu vreau sa dau la Filo, daca eu am facut prima limba engleza, dau din engleza? Nu`mi prea place franceza laughing Ba chiar deloc straight face

| Elenuca3567 a răspuns:

Daca e filologie- engleza intensiv de exemplu, cum sunt eu, vei da teza din romana, engleza, latina si istorie ori geografie la alegere. Dupa poti urma facultatea de litere etc.succes!

| wolya a răspuns:

Eu sunt la profil bio=chimie si dau teze la romana mate si 2 la alegere din bio fizica sau chimie. partea proasta la filologie e ca dai teza la latina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt la filologie si dau teze la engleza, germana (sunt la filo-germana), latina, romana, si dupa filologie poti merge la o facultate de litere, de unde poti iesii traducator, profesor, sau jurnalism, drept, meserii importante si bine platite.