| ElSueno a întrebat:

Ce parere aveti despre meseria de bucatar? Mie unul mi se pare o meserie de viitor, deoarece mancarea va exista mereu, nu putem trai fara ea. Ma gandeam ca dupa terminarea liceului sa ma angajez ca ajutor de bucatar si in paralel sa fac si o scoala de bucatari. Sunt si oarecum pasionat de acest lucru, imi place sa gatesc diferite mancaruri internationale chiar daca nu-mi ies perfect.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este o idee foarte buna, mai ales daca esti si pasionat!
Exista cursuri postliceale de bucatar - cofetar - patiser cu durata de 6 sau 9 luni, unde poti invata tehnicile si tainele meseriei. Exista si scoli postliceale care cuprind toate acestea, dar poti lucra destul de greu paralel.
Cursurile bune sunt contra cost, dar se organizeaza asemenea cursuri si la somaj. Totusi, cele platite sunt mai bune.

| ElSueno explică (pentru Bula):

Nici nu ma gandeam la cele gratis, de fapt nici nu stiam ca exista, ma rog, acolo cred ca te invata sa fierbi crenvurști si sa toci ceapa. Mai bine sa platesti bani si sa stii ca macar inveti ceva.

| Adry05 a răspuns:

Daca iti place, go ahead

| GoldandSilver a răspuns:

Iti recomand, daca inveti foarte bine poti ajunge un bucatar de renume! happy