| 德尼莎 a întrebat:

Ce părere aveți despre meseria de cameristă/menajeră? Este greu? Stiu ca nici o meserie nu este neapărat ușoară dar ma interesează sa aflu câteva detalii despre a fi menajeră.

3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Greu este la inceput ca vei obosi daca nu ai antrenament, dar daca vrei sa faci asa ceva, orice inceput are greutatea lui pana te vei obisnui. Cand te vei angaja, trebuie sa demostrezi patronilor ca esti rapida si perfectionista, asa iti poti pastra locul de munca. O camera de hotel trebuie sa iasa impecabil de curata, rapiditate, caci te vor mai astepta si altele si in cele 8 ore de munca trebuie sa le acaparezi pe toate. Am facut si eu anul trecut la case de vacanta, prima data facusem una in 8 ore, desi era o casa P+1, la urmatoarele case in celelalte zile am reusit sa fac in 2-3 ore 2 apartamente fiecare.
Trebuie sa stii ca menajera ai :
stersul prafului, a ferestrelor, a balcoanelor ori terasei daca exista, igienizarea baii:chiuveta, wc, cada/dus, igienizarea bucatariei (daca locuintele au bucatariile proprii): spalat vase, sters, inlocuit prosoapele de bucatarie cu altele curate, bureti, detergenti etc, la baie la fel. In dormitoare de strans lenjeria murdara cu una curata, schimbat prosoapele si aranjat intr-un model anumele pe marginea patului, scuturat patura ori covoarele din camera, aspirat, dat cu mopul cand se inchide camera.

| Issabelle6789 a răspuns:

Depinde foarte mult de hotelul unde lucreaza acea camerista.

| Sandor12921 a răspuns:

Nu, nu este greu, familia noastră are o pensiune la munte unde sunt angajate 3 cameriste ce lucrează in ture, programul e destul de ușor, multă munca nu este, se face curat in camerle unde a stat lumea, patul etc, apoi pe holuri și la Recepție, se aspira, șterge. Noi aveam echipamente relativ noi, "Aspirator cu aburi pentru pardosea/geamuri" Aspirator special pentru covor f ușor de utilizat, iar la șters praful, o lavetă curată și o soluție de mobila face minuni. Repet, munca e ușoară, nu necostbmunca deosebita fizica, pauze lungi, dese, e totul ok dacă ai șefi înțelegători. Singuru lucru rău ar putea fi dacă ai un menager mai arogant cu nasul pe sus (De obicei sunt femei) ce e posibil sa se comporte cu superioritate inutila, dar in rest, e ok