| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti in legatura cu Liceele cu Program Sportiv? Si mai important: La ce se da Bac-ul?

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La "L.P.S."/"liceul sportiv" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Istorie!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi detalii despre BAC-ul după legea nouă în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......iam-ca-se/

Vezi detalii despre admiterea la liceu 2016 în Ordinul M.E.C.Ş. nr. 5082/2015 de la linkul :
http://lege5.ro/......-2016-2017

| Stefan_Dragos_1997 a răspuns:

La Romana! La Matematica nu dai!

| CrissssstiaN a răspuns:

La romana, bio si istorie. La matematica nu dai.