| anonim_4396 a întrebat:

Ce trebuie sa mananc ca sa slabesc rapid?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fumatul taie pofta de mancare! Daca faci si un sport slabesti repede

41 răspunsuri:
| andreutz a răspuns:

Sa nu mananci! big grin

doiny
| doiny a răspuns:

Nu trebuie sa slabesti rapid, doctorii recomanda sa slabim 3-4 kg pe luna pentru ca altfel putem avea probleme serioase de sanatate. Eu chiar am trecut prin asa ceva, de nu credeam ca o sa-mi mai revin vreodata. Cel mai bine e sa slabesti sanatos: asigura-ti necesarul energetic zilnic in urmatoarele proportii: 1/2 din carbohidrati (cereale integrale, legume, fructe) si cate 1/4 din grasimi si proteine (lactate, oua, pui si peste, mazare, fasole boabe), elimina din alimentatie mancarurile rafinate si dulciurile (ciocolata, prajituri, biscuiti). In afara de faptul ca ingrasa, acestea cresc prea repede nivelul glucozei in sange, atragand dupa sine riscul instalarii diabetului, hipertensiunii si afectiunilor cardiace, evita consumul de alcool si de bauturi carbogazoase, care sunt pline de calorii, dar sarace in substante nutritive (doar ingrasa, fara a furniza necesarul de energie), consuma legume, fructe si cereale. Contin multe vitamine si fibre si au foarte putine calorii.

Carnea (de preferinta slaba, de pui si peste) si ouale prepara-le altfel decat prajite (fierte, inabusite etc.).

Foloseste in bucatarie, la gatit, ulei de masline.

Evita pe cat posibil infometarea, caci risti sa reduci masa musculara si sa produci dezechilibrele chimice in sange, cu posibile consecinte grave.

Fa zilnic miscare, daca e posibil. Sportul intareste organismul, binedispune, creste imunitatea si contribuie la arderea caloriilor, scapandu-te astfel de kilogramele in plus. Nu e neaparat nevoie sa te duci la sala, poti sa alergi in jurul blocului, sa iesi la plimbare, sa urci scarile intr-un ritm mai alert.

Rezultatele nu vor intarzia sa apara. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pei ai 2 variante:
1.Sa asculti sfaturile Doniny'tei si in plus adaug ca mesele trebuie sa fie putine si dese;
2. Te poti duce la un nutritionist sa iti faca un regim special pentru tine si organismul tau. El va lua in considerare stilul tau de viata, kg, in cat timp ar trebui sa le dai jos, sexul (f/m) si alte constante care iti pot influenta greutatea si sanatatea.

cristian
| cristian a răspuns:

Problema e ca tocmai trebuie sa te abtii de la mancat.
Cel mai important lucru este sa nu mananci dupa orele 18:00.

| bethy92 a răspuns:

Andreutz greseste, daca nu mananci slabesti dar o sa te infometezi si in momentu in care o sa incepi din nou sa mananci o sa te ingrasi ublu si plus de asta k o sa ai probleme cu stomacul! parerea mea mananca dimineata cat vrei u si ce vrei u, la pranz nu stiu ceva usor si nu foarte mult rentnta la paine cerl mai important mananca fructe cand ti se face foame dupa masa de la pranz si mai iti preg ceva ce vrei u pana in ora 6 iar seara mai poti manca un mar, un fruct ceva si ceva important sport slabesti istantaneu si o sa ai si un corp lucrat, si nu trebuie sa te duci la sala abdomene genoflexiuni flotari cate poti u dar s a nu te apuci acu sa faci 50 de abdomene ca slabesti faci si u nu stiu 20 sau cate poti dar nu foarte multe k nu o sa mai poti face si a 2-a zitonguetonguetongue mult succes dar e important macar o data p zi sa mananci bine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce trebuie sa mananc sa slabesc

| LoryM22 a răspuns:

Cel mai bine este sa consulti un doctor, sa-ti faci analizele si in functie de asta dr.iti da da un regim de slabit. Odata cu tinerea unui regim rapid pierzi multe vitamine si iti slabesti sistemul imunitar si osos.Asa e cel mai bine.Sanatate.

| cely a răspuns:

Trist dar de altfel trebuie sa mananci foarte putin adica mai nimic.
Daca poti, incearca sa mananci in doua zile pe saptamana doar orez fiert, fara pic de sare. Cel mult cu fructe din compot neindulcit Se da jos 1 kg pe zi daca respecti cu strictete si bei 2 litri de apa plata sau ceai. Un cai sa fie verde.

| neameke a răspuns:

Probabil daca slabesti intr-o luna 11kg, in a 2a 8kg si in a3a 6kg te poti numi, cum se spune, "profesor". Cam asta sunt eu acum printre "gagicile over 40" care vin la sala si se lupta cu kilogramele.
Am sa va spun in continuare cam ce program am avut eu.In prima luna am tinut 3 diete ( dieta SCARSDALE -2 saptamana; dieta cu ciorba de varza -1 saptamana si dieta cu pepene verde-1 saptamana.Nu am facut sport dar in fiecare seara la ora 20.00 ieseam la o plimbare de 2 ore (ff important : fara bani in buzunar ) Este impropriu spus "slabit 11 kg" pentru ca la inceput, in primul rand, se goleste continutul stomacului, care stomac, va spun eu, poate fi foarte mare. Din a2a luna am inceput sa folosesc bicicleta medicinala de acasa (fost cuier de haine ), nu am mai tinut o dieta anume dar mancam numai chestii slabe (se gasesc in orice dieta). Am cumparat ultima sticla de ulei in iunie, inca in decembrie mai aveam destul.De la 1 sept am inceput sa merg si la sala... ca distractie. Exercitii cu greutati, culturism, dar atentie! cu greutati mici si repetari multe si de preferat exercitii la aparate tip scripete (doar nu voiam masa musculara nu?).
Dupa parerea mea la o cura de slabire, latura psihologica este extrem de importanta.
Determinarea, motivatia si folosirea unor mici trucuri pentru a-ti pacali psihicul labil in ale mancarii ajuta enorm. Din acest punct de vedere am fost ajutat mult de noua mea patroana, o fosta colega de liceu, o d-na candva cu ceva kg. in plus care cunoaste extrem de bine psihologia tipului supraponderal. M-au ajutat mult cei 1.80 m de la care ma privea si observatiile usor birjaresti cand o lasam mai moale sau "ma dadea in gat " cantarul plantat la birou, devenit intre timp un mic cosmar al meu. Nu stiu daca voi putea sa-i multumesc indeajuns vreodata pentru starea de sanatate pe care o am acum.
Mentionez ca aceeasi persoana "m-a mai slabit " o data in feb-apr 2007 vreo 18 kg.
Reusisem sa ajung sub 100 de kg dar am folosit un produs numit HERBALIFE. Insa dupa ce am intrerupt cura si legatura cu fosta mea colega m-am "umflat "la loc destul de usor. Din fericire, de data asta lucrand la firma ei deci fiindu-i mereu in preajma i-am dat posibilitatea sa se "razbune "

In octombrie mi s-a fixat un target de 2.5kg/luna iar acum 1 kg (e putin dar de fapt ideea e nu sa slabesti ci, de fapt, sa nu te ingrasi, lucru f posibil dupa un asemenea efort, fiind si perioda de sarbatori de iarna.
Inca un lucru vis-a vis de latura psihologica a unei cure de slabire. Dupa ce se slabeste ca de cat vizibil, feedback-urile sunt foarte importante pentru. intretinerea motivatiei.
Este bine, chiar, sa cautam sa ne intalnim cu persoane care nu ne-au vazut mult timp.
Laudele lor vor fi extrem de utile pentru. continuarea curei.
ATENTIE! IN TIMPUL ORICAREI CURE DE SLABIRE APAR INEVITABIL PERIOADE DE ASAZIS PALIER (faci totul ca la carte si cantarul nu scade cate o saptamana) NU DEZARMATI! VA TRECE!

Ptr oricine doreste sa scape de kilograme in plus, mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa incerci sa nu consumi multa paine dulciuri grasimi etc.

| enuta a răspuns:

Cea mai buna cura de slabire e foamea... dar mananci 2-3 ore de sport pe zi daca esti invatata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa mananci decat o data pe zi sau sa mananci doar iaur

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lamaie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nush poATE STI UH

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As dori sa slabes 12 kg in 4 saptamani. intrebare e am sa reusec sa slabesc daca mananc fructe legume salate si piept de pui sau carene fara grasime si iaurt?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa faci mult sport si daca faci poti manca de toate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vreau sa slabesc! ajutati ma va rog!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Legume si fructe nu cu fumatu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Reg

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am 47 de kg si vreau sa mai slabesc iar parintii nu imi dau voie ce pot sa fac?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa faci acdomene sa alergi si sa nu mananci gras asa se slabeste rapiod

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa nu maninci gras si mult dupa ora 6 si sa faci sport

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce trebuie sa mananc ca sa slabesc?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa nu mai mananci asa de multtt

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce trebuie sa mananc ca sa slabesc rapid

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebue sa maninci dimineata mult si seara putin. seara maninci atunci cind inainte ca sa te culci cu 3 ore inainte

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Niciodata sa nu te abtii sa mananci. mai bine mananca sanatos, mancaruri care au putini carbohidranti, si sa faci sport.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am 1 metru 64-inaltime, 12 ani si 42 de kilograme.eu asi dori macar sa am 40 de kilograme nu 42sadsadsadsadcine imi poate da un sfat pentru a putea scapa de cele 2 kilograme?