| Freky229 a întrebat:

Cum se scade nota la purtare? Se face consiliu, referat la director sau o scade profesorul de voia lui, cu -1 in catalog?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Media semestriala la purtare este stabilita de diriginte, cu consultarea consiliului clasei, conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 119.(1)La sfârşitul fiecărui semestru şi la încheierea anului şcolar, cadrele didactice au obligaţia să încheie situaţia şcolară a elevilor, în condiţiile prezentului regulament.
(2)La sfârşitul fiecărui semestru, învăţătorul/institutorul/profesorul pentru învăţământul primar/profesorul diriginte consultă consiliul clasei pentru acordarea mediei la purtare, prin care sunt evaluate frecvenţa şi comportarea elevului, respectarea de către acesta a reglementărilor adoptate de unitatea de învăţământ.
(3)La sfârşitul fiecărui semestru învăţătorul/institutorul/profesorul pentru învăţământul primar/profesorul diriginte consultă consiliul clasei pentru elaborarea aprecierii asupra situaţiei şcolare a fiecărui elev."
Un profesor poate doar propune dirigintelui scaderea mediei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeste cu dirigintele poate il va convinge sa nu iti scada nota la purtare. Daca ai facut ceva foarte grav, se intruneste un consiliu de etica si disciplina cu director, director-adjunct, si etc, diriginte si posibil parinte, si se scade.

| Freky229 explică (pentru anonim_4396):

Am mancat pufuleti si am vorbit in ora de religie.m

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freky229):

Eah, cate d-astea faceam eu in scoala generala, mi-a scazut cu creionul -2 puncte la purtare, dar cine a tintut cont, mi-am cerut scuze una alta, am stat cuminte vreo 2-3 luni, am dublu la exercitiile pentru tema, raspundeam si etc, nu-ti fa probleme, o sa vada ca ti-ai invatat lectiawinking.

| Freky229 explică (pentru anonim_4396):

OK.

| Happy33 a răspuns:

Fiecare profesor trece in catalog ce nota ii da copilului. Ce vrea el. La sfarsit se aduna toate notele unui elev si se imparte la cati profesori sunt. Daca un profesor vrea sa ii dea unui copil mai putin de 6 trebuie sa faca acel prof o fisa si sa argumenteze de ce da aceea nota(sub 6). Funda, ttteee rrroooggg.

| Kiki20098 a răspuns:

-1 un punct in catalog, asa e dar poti sa-ti mai concingi profesorul

| Panda1994 a răspuns:

Pai, se aduna toti profesorii din acea scoala la o masa si incep sa discute despre comportamentul eleviilor. Când ajunge la un anumit elev 'problema' atunci fiecare profesor care solicita scaderea notei la purtare ridica mana. Iar dupa ce au ridicat mana profesorii respectivi domnul/doamna diriginta incearca sa-i faca pe acei profesori sa nu mai solicite scaderea notei la purtare. Succes!

| iulianutzu82 a răspuns:

O poate scadea profesorul dar, trebuia sa fii atent cand a modificat nota.Cu ce anume a scris, cu creionul sau stiloul, daca e cu creionul atunci nu-i bai ca a pus-o provizoriu(adica nu s-a indurat sa o schimbe)dar daca e modificata cu stiloul atunci...e cam nasol. I-ti spun, fiindca asa am patit si eu (era modificata cu creionul). FUNDA?

| Freky229 explică (pentru iulianutzu82):

Cu pixu, maine zic sa mi-l stearga o sa fiu mai credincioasa

| gugusa156 a răspuns:

Din cate stiu eu, se face consiliu. Nu au dreptul sa scada pentru ca asa vor ei