| Fcsb_Razvan_1990 a întrebat:

Daca la ora de desen profesorul a pus - 2 puncte cu creionul in catalog, oare se scade nota la purtare?

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu un profesor stabileste media semestriala la purtare, aceasta se stabileste de diriginte cu consultarea consiliului clasei, conform Regulamentului-cadru aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 119.(1)La sfârşitul fiecărui semestru şi la încheierea anului şcolar, cadrele didactice au obligaţia să încheie situaţia şcolară a elevilor, în condiţiile prezentului regulament.
(2)La sfârşitul fiecărui semestru, învăţătorul/institutorul/profesorul pentru învăţământul primar/profesorul diriginte consultă consiliul clasei pentru acordarea mediei la purtare, prin care sunt evaluate frecvenţa şi comportarea elevului, respectarea de către acesta a reglementărilor adoptate de unitatea de învăţământ."
Dirigintele poate sa tina seama de opinia profesorului in intregime, partial sau sa nu tina seama, depinde si pentru ce a notat profesorul in catalog.

2 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Ai primit deja un raspuns foarte pertinent.
Iti mai spun si eu sa stai linistit. Probabil profesorul, daca te porti frumos, o sa stearga acele -2 puncte din catalog. Daca nu, cel mai rau lucru care ti s-ar putea intampla ar fi sa iti scada 2 puncte din viitoarea nota pe care ti-o va pune la desen.

| Thedarklightofthemoon a răspuns:

Eu cred ca o sa scada -2 p. La urmatorul test