| anonim_4396 a întrebat:

Dau Funda + Vot : Ce facultate credeti ca e de viitor pentru cei ce au terminat profil umanist (in afara de drept)

8 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Orice legat de agricultura. Dreptul e praf in ochi. Bine, asta daca chiar vrei sa practici ce termini. Stiu caz de om care a terminat dreptul si a facut tech support, computer sales... si acuma e game producer la o companie mare. happy

| Merecastraveti a răspuns (pentru KodrutZ):

Ce zici de Feaa la Cibernetica Economica! gandeste-te ca eu nu am facut matematica ce zici?

| KodrutZ a răspuns (pentru Merecastraveti):

Zic ca Microsoft tocmai a anuntat concedierea a 18.000 de angajati anul asta.

| Merecastraveti a răspuns (pentru KodrutZ):

Deci eu nu am facut matematica as putea sa ma duc la ceva de calculatoare?

| KodrutZ a răspuns (pentru Merecastraveti):

De dus poti... de iesit e mai greu. Nu ai facut DELOC matematica? Si revenind... cum ziceam, industria IT o sa o ia in jos intr-un timp nu foarte lung. Nu foarte tare, dar intra in declin. Agricultura e sfinta.

| PeFuga a răspuns:

E greu de spus ce este "de viitor" pentru ca pana termini facultatea s-ar putea ca domeniul in care te-ai pregatit sa fie deja supra-saturat.
Poti incerca totusi fie ceva ce implica limbi straine exotice, fie ceva pe zona socio-umanelor, sa zicem sociologie, comunicare, psihologie, resurse umane (nu stiu din ce oras esti, insa la Iasi exista acest profil si la facultatea de filosofie, si la cea de stiinte economice. recomand, daca alegi aceasta cale, sa urmezi la filosofie!) etc. Important este ca totusi sa faci ceva ce iti si place, iar odata ajuns(a) la facultate sa iti dai silinta sa acumulezi cat mai multe cunostinte si sa tragi de tine sa obtii o bursa in afara tarii (gen Erasmus) pentru ca atarna greu in CV-ul tau la angajare. Mai mult de atat iti recomand sa te implici in activitati de voluntariat si sa te inscrii in asociatii studentesti. Aceste lucruri or sa te ajute ca indiferent de facultatea pe care o termini sa iti gasesti mai usor un loc de munca (prin experienta pe care o capeti dar si prin persoanele ce te pot recomanda). In plus poti descoperi si alte arii de interes pentru tine, fapt ce te va ajuta sa alegi ce cale vei urma dupa aceea la cursurile de master. Mult succes!

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Ceva ce implica limbi straine mai exotice. Ca pe astea europene, toti o rup cumva macar din ce-au vazut la televizor de n-au umblat prin scoala.

| LissaHateaway98 a răspuns:

Eu sunt a 10a la profil uman. Vreau să fac psihologie pentru că asta îmi place, dar în aceelași timp mă gândesc să fac Litere pe cele mai căutate limbi și unde nu se înghesuie lumea de exemplu coreeană, chineză, portugheză, japoneză, maghiară, turcă etc. Pentru că după te poți face odată ghid turistic în vacanțe sau stuardeză, dar mai ales te poți fasce traducător pentru oameni de afaceri și câștigi o grămadă de bani dacă vine ambasatorul Japoniei să încheie un contract cu România și nu prea sunt traducători de așa ceva. Eu cam asta aș vrea să fac. Mai e și SRI poți ajunge spion sau chestii de astea plus facultatea de geografie happy Sper că te-am ajutat. :3