| TBogdan a întrebat:

Doresc sa aflu raspunsul la urmatoarele intrebari legate de facultatea de Medicina Generala:

1. La ce se da admiterea?
2. Care sunt materiile din primul an, si ce credite trebuie sa obtii pentru a promova anul?
3. Este cotata bine aceasta facultate?
4. Care sunt principalele facultati de medicina din tara?

1 răspuns:
| 7Mary7 a răspuns:

1. Admiterea: biologie obligatoriu; chimie sau fizica la alegere.
2.Nr de credite acordate si examenele sunt:

Anatomie: 2 examene, 15 credite

Biofizica: 1 examen 5 credite

Biochimie: 1 examen, 11 credite

Genetica: 1 examen, 5 credite

Biologie celulara: 1 examen, 5 credite

Fiziologie: 1 examen, 5 credite

Informatica: 1 examen, 3 credite

Limbi moderne ( doar engleza- pentru romani, romana pentru straini): 1 examen, 4 credite

Educatie fizica: 1 examen ( de an), 4 credite

Practica de vara: 3 credite

Total: 60 credite

Pt a promova in anul universitar urmator este obligatoriu sa se acumuleze un numar de 50 de credite.
3. Teoretic, facultatea de medicina este o facultate forte buna (si una dintre cele mai grele). Problema este ca in Romania dupa absolvire salariul unui medic rezident este extrem de mic si vei avea nevoie sa fii sustinut financiar de parinti si pe aceasta perioada (nu numai pe perioada facultatii). Dar daca ai ambitie si vei fi bun in ceea ce faci, vei reusi sa ajungi acolo unde iti doresti (mai trebuie sa stii ca afirmarea va aparea tarziu; faculatea dureaza mult, la fel si rezidentiatul). Important este sa iti placa, sa fii bun in acest domeniu si sa nu te lasi doborat de piedicile care iti vor aparea in cale!
4.http://www.avocatnet.ro/......-tara.html