| Viorelaa26 a întrebat:

E greu sa lucrezi la casa de marcat ca lucrator comercial? Ce sarcini ai de facut?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu este greu. Sunt cateva reguli de urmat: deschiderea casei, scoaterea bonurilor pe compartimente (daca este cazul), soldul partial ca sa-ti verifici banii, inregistrarea banilor din vanzarile zilei anterioare (daca nu i-ai depus dimineata), inregistrarea soldului zilnic in registrul de casa, inregistrarea sumei de serviciu (bani din care sa dai rest la clienti), scoaterea soldului de seara (golirea jurnalului electronic sau X-ul cum zic vanzatorii), intocmirea monetarului (nu se mai face dar unele banci o cer inca). Cand nu functioneaza casa trebuie sa tii evidenta intr-un registru special si emiti chitante in loc de bon. Poate ca am mai uitat ceva (n-am mai lucrat de mult timp) dar in mare astea sunt.
Uite cateva reguli de respectat ca sa nu-ti iei amenda: http://bit.ly/33ckvjq

| Viorelaa26 explică (pentru Salontanul):

Aceste lucruri se fac si in supermarketuri? Stiu ca acolo stai ceva timp la casa apoi mergi sa asezi marfa si tot asa prin rotatie.

| Salontanul a răspuns (pentru Viorelaa26):

Fiecare are casa lui sau intra cu un cod personal. Banuiesc (n-am lucrat in super, hiper, etc) ca este la fel!

4 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

E cam repetitiv, dar poti sa incerci sa vezi daca iti place.

| Speranta12 a răspuns:

Stii ce zicea un om bogat din Romania? Fii atent la fente. Ca la fotbal. Portarul crede ca ala da sut in minge, dar de fapt ala i-a facut o fenta si a lovit in alta parte, cand portarul n-a fost atent.

Asa ca baga la cap: cand lucrezi cu banii, fii atent la fenta!