| mirunix a întrebat:

Eu sunt in clasa a 11-a la un liceu din Timisoara si dupa ce iau bacu' vreau sa merg la facultate in Viena. Cine deja e la facultate acolo, poate sa-mi dea si mie detalii cum e? Sau... mai e pe aici cineva din Timisoara care vrea sa mearga in Viena la facultate? Multumesc.

7 răspunsuri:
| tina19 a răspuns:

Draga mea nu stiu cum e pentru ca eu urmez o facultate in Romania, insa apreciez curajul tau de a te scholi in alta tara.iti urez succes si nu te lua dupa toate gurilr rele! Urmeaza-ti visul pentru a nu rereta mai tarziu.te pup si mult succes!

| mirunix explică:

Vreau sa merg in Viena pentru ca imi place foarte mult germana, pentru ca vreau sa cunosc oameni noi, mentalitati noi, dar stai linistit, ca vreau sa ma intorc dupa ce termin facultatea. In plus, eu fiind din Timisoara, nu-mi e asa departe Viena. In 5 ore is acolo, asa ca nu sunt prea departe.

| mirunix explică:

E ok, nu o iau personal, si sa stii ca si eu am exact aceiasi parere. Cred, totusi, ca n-ai citit destul de atent ce am scris. Vreau sa merg acolo sa invat si sa ma intorc in tara sa aplic aici ce am invatat. Doar ca vreau sa am in spate o facultate foarte buna, ca sa nu am probleme la angajarea in tara. happy

| Elvisut a răspuns:

Pai de ce vrei sa mergi tocmai la Viena ca avem atatea facultati bune si in tara ...de ce vrei sa fi departe de prieteni si famile?

| Elvisut a răspuns:

Vezi de asta avem o tara asa saraca si fara doctori profesor etc. pentru ca toti tineri vor sa plece prin strainatate dar la tara noastra nu se gandeste nimeni. Sa nu ma intelegi gresit nu am nimic cu tine chiar apreciez ca iti place germana pentru ca nu e o limba deloc usor de invata. Ce sa zic sa ai bafta si sa reusesti in tot ce iti doresti happy

| Elvisut a răspuns:

Vezi de asta avem o tara asa saraca si fara doctori, profesor etc. pentru ca toti tineri vor sa plece prin strainatate dar la tara noastra nu se gandeste nimeni. Sa nu ma intelegi gresit nu am nimic cu tine chiar apreciez ca iti place germana pentru ca nu e o limba deloc usor de invata. Ce sa zic sa ai bafta si sa reusesti in tot ce iti doresti happy

| lauralora a răspuns:

Hei, nu sunt la viena dar urmeaza sa (sunt a 12a), cel mai important lucru e sa ai dsd sau osd sau goethe sau orice certificat care atesta faptul ca stii germana plus media de la bac. cel mai simplu e sa stai la camin pentru ca e mai ieftin (200 de euro in camera de 2 persoane- wihast e unul din caminele din viena) si. cam atat, adica eu mi-am cam gasit informatiile de pe site-ul universitatii la care vreau sa ajung. multa bafta! daca mai vrei sa intrebi ceva si pot sa iti raspund, cu placere happy