| irinuk28 a întrebat:

Hei, ca manager cat se poate câștigă (bani)?
E o meserie bună?
De fapt, v-aș ruga să îmi faceți un top al celor mai bine plătite și căutate posturi de munca cât și facultățile necesare.
Mă gândesc serios la ce vreau să fac pentru viitor, chiar dacă mai am 1 an(fără acesta) pana o sa termin liceul, eu mă gândesc încă de pe-acum. Sunt fată, sunt descurcăreață și învăț destul de bine, deci aș vrea ceva să mi se potrivească și să merite.
Mulțumesc. FUNDĂ!

Răspuns Câştigător
| 1DeadMemories a răspuns:

Sa fie pe intelesul tau happy
Managerul este o persoana de conducere cu multe responsabilitati(da pe google o cautare pe -fisa post manager). Poate conduce o firma cu 2 angajati si are un salariu de 2000 ron sau poate avea in subordine 100 de angajati si are un salariu de 2000 euro, exemplele pot continua cu manageri care au salarii de 100.000 euro Ca si exemplu intr-o firma multinationala poate exista un CEO(chief executive officer) care are in subordine diversi manageri:Marketing Manager; Human Resources Manager; Public Relations Manager; Project Manager; Area Sales Manager si lista dintr-o multinationala poate continua cu manageri.
Important e sa stii ce-ti doresti de la viata si catre ce latura a managementului ai inclinatii. Urmeaza o facultate si cu ambitie poti ajunge ce manager vrei.De cele mai multe ori interesul material primeaza, iar un manager bun, intr-o companie de renume, nu prea are viata personala.

Succes!

8 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

"Manager" este si cel care are un singur angajat, si cel care are 200 000 de angajati pe sase continente.

Sa intrebi cat castiga un manager este ca si cum ai intreba "cat castiga un fotbalist".

Daca esti Lionel Messi castigi 65 milioane de dolari pe an. Daca esti Dorel Cartita de la FC Mamaliga Strehaia castigi o bere Ciuc pe an.

| irinuk28 explică (pentru johnnny123):

oh go on, păi întrebam așa în mare cât se câștigă și nu îmi trebuie comparații, nu-s Lionel Messi și nici Dorel Cartitawinking.

| johnnny123 a răspuns (pentru irinuk28):

Intrebarea asta nu are sens pentru ca nu exista "in mare". Intervalul de castiguri este de la 0 la oricat de mult.

Pentru a primi un raspuns relevant, trebuie sa introduci mai multe criterii de cautare, cum ar spune Google.

Adica sa formulezi intrebarea cam asa: "Cat castiga in Romania un manager de companie cu X angajati, ce activeaza in industria Y si are cifra de afaceri de Z".

| irinuk28 explică (pentru johnnny123):

Păi, nu prea știu așa multe despre un manager. Azi la școală am vorbit doar despre manager/i. Întrebarea asta mi se pare că are mult sens, poate pentru a afla mai multe sau poate se va găsi chiar un manager să răspundă...nu se știewinking.

| johnnny123 a răspuns (pentru irinuk28):

Eu incerc sa-ti explic ca nici chiar un manager nu poate sa raspunda la intrebarea "cat castiga un manager". Pentru ca aceste castiguri variaza enorm de la un manager la altul, de la un an la altul, de la o companie la alta, in functie de foarte multi factori.

Termenul de "manager" este atat de larg incat nu se pot face generalizari relevante.

Vei intelege asta daca vei incepe cu adevarat drumul (lung) spre a deveni manager.

Iar referitor la pasii pe care i-ai putea face, o facultate de management te poate ajuta, dar nu iti va garanta in niciun fel ca vei deveni manager. Pentru asta este nevoie de un mix de cunostinte+experienta+abilitati native+perseverenta+noroc

| irinuk28 explică (pentru johnnny123):

Ok, am înțeles, mulțumesc happy.

| irinuk28 explică (pentru 1DeadMemories):

Mulțumesc! happy

| 1DeadMemories a răspuns (pentru irinuk28):

Sa fie pe intelesul tau happy
Managerul este o persoana de conducere cu multe responsabilitati(da pe google o cautare pe -fisa post manager). Poate conduce o firma cu 2 angajati si are un salariu de 2000 ron sau poate avea in subordine 100 de angajati si are un salariu de 2000 euro, exemplele pot continua cu manageri care au salarii de 100.000 euro Ca si exemplu intr-o firma multinationala poate exista un CEO(chief executive officer) care are in subordine diversi manageri:Marketing Manager; Human Resources Manager; Public Relations Manager; Project Manager; Area Sales Manager si lista dintr-o multinationala poate continua cu manageri.
Important e sa stii ce-ti doresti de la viata si catre ce latura a managementului ai inclinatii. Urmeaza o facultate si cu ambitie poti ajunge ce manager vrei.De cele mai multe ori interesul material primeaza, iar un manager bun, intr-o companie de renume, nu prea are viata personala.

Succes!

| Eduard619 a răspuns:

Si eu sunt foarte interesat de o meserie dar sincer..manager inseamna sef nimeni nu o sa te angajeze ca manager doar ca ai terminat tu o facultate de management trebuie sa muncesti de jos pana acolo sau daca ai relatii merge si asa.Eu m-am gandit la limbi straine sunt mereu de viitor sau domeniul IT nu moare niciodata o alta optiune e medicina.