| Pisy2000 a întrebat:

Ce studi trebuie sa fac ca sa ajung gastroenterolog?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Pisy draga, daca e sa luam in seama numarul 2000 de langa numele tau, mai ai multe lucruri de facut pana la a ajunge medic gastroenteorolog.Incearca sa fii o eleva foarte buna, sa -ti insusesti cunostinte si deprinderi care te vor ajuta sa treci prin examene-este inadmisibil sa scrii "studi" in loc de "studii", dar poate ca e o greseala de tastare-si apoi va veni si timpul sa te hotarasti asupra profesiei.Numai bine si multa sarguinta iti doresc.O cunoscuta maxima latina zice"Per aspera ad astra"adica "numai invingand greutatile ajungi la stele". Succes in activitatea ta scolara.
P, S.Scuze daca am interpretat gresit cifra respectiva; dar munca ramane.Numai bine.

| Pisy2000 explică (pentru April):

Era o tema pentru la scoala...

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Traseul de formare profesionala:liceu( de preferat filiera teoretica, profil real)->facultatea de medicina generala(6 ani)->specializare gastroenterologie(4 ani)
http://www.umfiasi.ro/Rezidenti/Pages/SpecialitatiMedicale.aspx

| mixxjim a răspuns:

Facultatea de medicina generala (un liceu de stiintele naturii ar fi foarte potrivit daca inca nu esti la liceu) si apoi faci specializare pe domeniul dorit, evident si daca obtii nota corespunzatoare sa faci aceasta specializare la examenul pentru admitere la specializare