| Rebecaandreea06 a întrebat:

Hello! I have a big problem!

Eram hotarata sa merg la Facultatea de Limbi si Literaturi Straine (in Bucuresti ), la sectia Filologie, mai exact la japoneza. Dar in ultima perioada am tot fost descurajata de pareri contra. Mi s-a spus ca este o pierdere de timp pentru ca limba japoneza este extrem de grea si este foarte dificil sa o inveti in timpul facultatii astfel incat sa ajungi la un nivel avansat. Nu stiu daca ar trebui sa ma reorientez spre o alta limba, poate nordica. Fiind o limba rara, ma gandesc si la faptul ca mi-ar aduce foarte multe beneficii, intrucat nu este vorbita de foarte multa lume. exceptand nativii, bineinteles. Pareri?

Thanks :*

Răspuns Câştigător
| Northern a răspuns:

Pai,da, cred ca e mai ultil sa inveti chineza decat japoneaza in zilele noastre totusi. Si legat de cunostinte, sincer, nu cunosc pe nimeni personal intr-o situatie similara cu a ta, dar cunosc indirect, ca sa zic asa, o persoana care a studiat greaca multi ani si a ajuns profesor universitar in acest domeniu.

10 răspunsuri:
| Northern a răspuns:

E super bine sa inveti o limba straina, oricare ar fi ea. Iti dezvolta multe abilitati.
Eu zic sa inveti ce vrei tu, ti-am zis, orice e bine. Bineinteles, trebuie sa inveti si cu placere.

Nu te lasa dezcurajata si fa asa cum ti se pare mai bine. Daca pierzi, tu suferi, nu altii, iar daca ai castigat, la fel. E viata ta.:*

| Rebecaandreea06 explică (pentru Northern):

Exact. Dar incerc sa tin cont si de parerea parintilor pentru ca au mai multa experienta decat mine. De exemplu, tata ma indruma spre chineza, iar mama ma sfatuia sa aleg japoneza..Culmea, eu eram atrasa de arabalaughing) Amuzant si ciudat, dar adevarat. Acum nu stiu ce sa fac.

| Rebecaandreea06 explică (pentru Northern):

Totusi, aveti cunostinte care lucreaza in astfel de domenii? Stiti care ar fi cea mai buna alegere?

| Rebecaandreea06 explică (pentru Northern):

Multumesc frumos! :*

| Northern a răspuns (pentru Rebecaandreea06):

Pai,da, cred ca e mai ultil sa inveti chineza decat japoneaza in zilele noastre totusi. Si legat de cunostinte, sincer, nu cunosc pe nimeni personal intr-o situatie similara cu a ta, dar cunosc indirect, ca sa zic asa, o persoana care a studiat greaca multi ani si a ajuns profesor universitar in acest domeniu.

| Sketch2 a răspuns:

Eu zic sa te axezi pe ceea ce iti place, intreabati cei mai buni prieteni sau urmeaza-ti inima, vei gasi calea corecta!

| Rebecaandreea06 explică (pentru Sketch2):

Da..prefer sa tin cont de ceea ce imi place..mersi happy

| Rebecaandreea06 explică (pentru Sketch2):

:*

| deea1155 a răspuns:

Eu am o colega de serviciu, are 36 de ani si 2 copilasi. Este anul 2 la japoneza, si din ce mi-a povestit este foarte mult de invatat dar nu imposibil, in primul an li s-a predat ca la clasa I, totul pas cu pas. Acum sincer daca ea a reusit cu siguranta vei reusi si tu. Iti urez succes!

| Rebecaandreea06 explică (pentru deea1155):

Multumesc frumos! :*
Crezi ca ar fi o alegere mai buna chineza?

| deea1155 a răspuns (pentru Rebecaandreea06):

Sincer nu stiu, si in plus asta depinde foarte mult de tine.