| prettywomen a întrebat:

Hey buna TPU!
nu stiu la ce colegiu sa dau dupa ce temin cele 9 clase deaorece nu stiu cu ce mendie voi esi.Eu invat bine iar mai mult imi place obiectele cum ar fi matematica fizica.La ce colegiu as putea aplica la colegiul,,financiar bancar,, sau de informatica insa acum am inteles ca multi se duc la colegiul,, financiar bancar,, nu stiu ce sa fac.ce sugestii imi puteti da de colegii?

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dupa cum scrii nu s-ar zice ca inveti bine. Mergi la o scoala profesionala si vei fi mai castigat!

| prettywomen explică (pentru Salontanul):

Eu nu inteleg care e problema ca nu am scris toate inceputurile de propozitie cu litera mare. Daca nu am scris asa inseamna ca nu invat bine? Pur si simplu imi era lene sa scriu fiecare inceput cu litera mare.Iar eu v-am intrebat la ce colegiu pot sa ma duc, nu sa-mi spuneti voi sa scriu corect.Nu stiam ca sunt persoane care atrag atentia la tot, imi pare rau ca nu scriu si eu asa,, corect,, ca tine.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Adica hotul cu un pacat si pagubasul cu zece? Pai n-am zis numai eu, ti-a zis si jurjradoi21 si cand doi iti spun ca esti beat sa te duci sa te culci.
Ai cuvinte stalcite de genul: "deaorece", "mendie", "esi", dar si dezacorduri gramaticale de genul: "imi place obiectele", precum si nepunerea punctuatiei potrivite si la locul potrivit.
Eu am tras doar o concluzie si nu te-am acuzat de nimic!
Eu am trecut prin scoala in anii in care parintii tai nu existau sau se jucau cu... in tarana. Stiu ca un copil care este bun la matematica fizica trebuie sa ia cam aceleasi note si la romana, chiar daca un pic mai mici. Dar la tine este un scris cam de copil de clasa aIV-a.

| prettywomen explică (pentru Salontanul):

Nu poti sa judeci un om dupa cum scrie.Tie nu ti s-a intamplat sa scrii repede si sa apesi pe o litera dar sa nu se puna, sau tie ti se pare ca ai apesat insa nu s-a pus.Ma inervati asa persoane care va dati mari si tari pe siteuri-le de socializare.Voi nu va ganditi niciodata de ce persoana aceia nu a scris corect, poate ca a locuit un timp intr-o alta tara sau alte motive.Iar voi aceia,, perfecti,, cand lumea are o problema stiti sa scrieti doar,, scrie corect,, si nici decum nu ii dati un sfat.Vai de voi, asa nimeni nu o sa va aprecieze.

| Salontanul a răspuns (pentru prettywomen):

Ba poti! Sa-ti spun de ce. Se intmpla si la mine sa gresesc dar cand faci o gramada de greseli, nu este normal. Sau o greseala de cunoastere a limbii. Exemplu: "Ma inervati" este total gresit! A inerva inseamna excitarea unui nerv. "A enerva" este corect! Inseamna a scoate din sarite, a face pe cineva sa-si piarda calmul. Deci nu te pot "inerva". Tu nu gandesti pentru ca nu accepti sfaturile si nu tinzi spre perfectiune. Nimeni nu este perfect, dar o vorba din popor spune: "omul cat traieste invata". Doar ca voi tinerii n-o mai folositi. Cat despre sfaturi (in cazul tau particular) nu merita sa se chinuie omul. Oricum nu vei invata pentru ca reactionezi "inervat". Concluzia: pozti judeca un om dupa cum scrie! Un om cu o minima pregatire scrie corect in amanunte. Nu ti-a cerut nimeni sa stii sa scrii ca un profesor universitar cu sapte doctorate dar trebuie sa stii macar cand sa pui punct si semnul intrebarii. Macar nu te mai lauda ca stii carte!

| prettywomen explică (pentru Salontanul):

Mie imi place foarte mult de tine ca iti exprimi gandurile foarte bine si pe intelesul tuturor,insa nu ai de ce ma judeca.Tu acum mi-ai dat,,niste sfaturi,, si eu ma gandesc ca esti o persoana invatata insa cand la urma vad ca scrii,, pozti,, deja trebuie sa-mi schimb parerea mea despre tine?
Apropo am vazut ca ai scris ca,, omul cat traieste invata,, insa tinerii nu o mai folosesc, tu cati ani ai?

| Salontanul a răspuns (pentru prettywomen):

De ce esti parsiv? Vezi foarte bine ca primul "poti" l-am scris corect. Celalatul a fost un apropo la modul vostru de scris doar ca am uitat sa pun ghilimelele de rigoare. Deci nu specula! In ceea ce priveste varsta, poti sa ma crezi pe cuvant ca sunt de-o seama cu bunicul tau.

| prettywomen explică (pentru Salontanul):

Pai eu tocmai de aceasta vorbeam, atunci cand scrii ceva corect oamenii te cred destept insa daca mai apoi scrii ceva gresit isi schimba parerea, de ce? Asa este lumea, mereu critica.Si ceva ce priveste varsta cred ca te dai prea mare ] deoarece nu vrei sa-ti spui varsta,.Si te rog sa nu ma corectezi pentru ca tu tot faci greseli cum ar fi,, cesti,, asa cum fac si eu si toti asa ca nu te mai da cine nu esti.

| Salontanul a răspuns (pentru prettywomen):

Asta e! Cand nu pricepe omul n-ai ce-i face! Ce este curios este ca doi iti spun ca tu esti beat si o tii langa. Si jurjeradoi21 ti-a spus la fel dar nu te-ai legat decat de mine. Inseamna ca partial recunosti ca esti...

| prettywomen explică (pentru Salontanul):

Ce sunt?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu gramatica asta nu inveti bine.