| anonim_4396 a întrebat:

Hi! Cate ore are o zi lucratoare si cate zile libere pe săptămână sunt in Islanda, Finlanda, Norvegia, China, Germania, Coreea de sud, Japonia, Franta, Olanda, Rusia, Vietnam, SUA, Regatul Unit si Taiwan? Cate zile lucrătoare/săptămână sunt prevăzute in legislatia acestor tari?

3 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Buna Rina. Pana la urma tine de domeniul de activitate, e absurd sa presupui ca un medic si un receptioner spre exemplu impart acelasi numar de ore. Marea majoritate a tarilor din Vest spre exemplu incearca sa limiteze numarul de ore lucrate, e drept, dar tine si de domeniul tau de activitate. Ca idee insa, uite, Suedia a trecut la ziua de lucru de 6 ore (in corporatii), iar restul tarilor din Scandinavia ii vor urma exemplul in urmatorii 2 ani.

| Mayhem666 a răspuns:

Probabil la fel ca si la noi in Romania. O sa iti dau un raspuns mai clar peste 5 ani cand o sa ma mut in Japonia big grin

| Bogdan2304 a răspuns:

La fel ca in romanaia