| anonim_4396 a întrebat:

Hi! Cate ore are o zi lucratoare si cate zile libere pe săptămână sunt in Islanda, Finlanda, Norvegia, China, Germania, Coreea de sud, Japonia, Franta, Olanda, Rusia, Vietnam, SUA, Regatul Unit si Taiwan? Cate zile lucrătoare/săptămână sunt prevăzute in legislatia acestor tari?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In Anglia lucram 6 zile pe saptamana. 8 - 17.

| MihaelaDart a răspuns:

De restul tarilor nu stiu, doar iti spun de Germania ca se lucreaza si 5 zile cat si toata saptamana cate 8 ore legal, ce sunt peste aceste ore se plateste extra.
Eu lucrez 5 zile cate 4 ore (am contract la jumatate de norma) ceea ce fac peste aceste ore imi sunt platite prin zile de concediu si bani. Weekendul mereu il am liber.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Caut eu legile si peste o sapt cand termin iti spun. Oricum ma plictiseam.

| wpetterssone a răspuns:

Eu în Suedia lucrez 12 ore pe zi (lucrez doar 6 ore, dar stau 12 ore), lucrez noaptea, două zile libere, lucrez ziua, o zi liberă. Aș putea spune că acest serviciu este o excepție pentru că în general sunt cinci zile de lucru pe săptămână și 6 până la 8 ore de lucru pe zi.
Se pune accent pe pertrecerea timpului cu familia.