| AceAl3 a întrebat:

Imi puteti spune ceva despre profilul STIINTE SOCIALE? La ce dai examen, pe ce se axeaza si ce as putea face dupa? Va roog mult... Funda! :*

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Alaturi de profilul de filologie (sau filo-bilingv, filo-jurnalism) profilul stiinte sociale este unul din cele cele 3 mari profile umaniste din curricula romaneasca. Diferenta dintre filologie si stiinte sociale consta in faptul ca profilul filologic e axat mai mult pe limbi (romana+ limba straina+ latina) in timp ce profilul stiinte sociale se axeaza mai mult pe istorie, geografie si materia de profil (in clasa a 9a logica, in a 10a psiho, ina 11a economie si in a 12a filosofie). Te vei axa de asemenea si pe limba romana si 2 limbi straine. Din clasa a 11a nu vei mai face fizica, chimie, biologie dar vei mai avea 1 oa de matematica pe saptamana, mai mult de decor oricum umand a te axa dupa cum am subliniat mai sus pe istorie, geografie, romana si limbi straine. Dupa liceu poti face o facultate de profil, desigur. Ai de unde alege: Drept, administratie publica, jurnalism, PR, stiinte politice, istorie, geografie, geogra-turism, psihologie, sociologie, filosofie, limbi moderne aplicate, litere, securitate europeana etc. Mult succes!

2 răspunsuri:
| Feitan a răspuns:

La examen dai din istorie romana mate
Stiinte sociale = ISTORIE

| TheAce a răspuns (pentru Feitan):

Gresit. Bacalaureatul se da la stiinte sociale din Romana, Istorie si materia obtionala de profil, la alegere: Geografie, Logica, Psihologie, Economie, Sociologie sau Filosofie.