| sweetela a întrebat:

Pe ce materii se axeaza mai mult profilul stiinte sociale?

Răspuns Câştigător
| Dreamer2306 a răspuns:

Sa zicem ca seamana intr-o anumita masura cu filologia, dar nu tocmai. Eu sunt la stiinte sociale in clasa a 10a si iti pot spune la ce sa te astepti. Teza o dai la engleza, romana, logica(clasa a9a)/ psihologia(clasa a10a) si la alegere intre geografie si istorie. Eu personal am dat la istorie in acesti doi ani pentru ca tot la acest obiect este proba obligatorie la bac(cum ar fi mate la profil real). Cat despre mate faci 2 ore pe saptamana, iar dintr-a 11a faci doar una. Nu scapi, dar daca ai noroc de profi buni, nu te prea bat la cap laughing. La filologie chiar nu mai faci mate dupa clasa a10a, dar chestia naspa e ca dai teza la latina(mie mi se pare inutila, dar nah... Ce sa-i faci?)
Dintr-a 11a nu mai faci chimie(de care abia astept sa scap laughing ), fizica si din cate am inteles si biologie.
Daca mai ai intrebari iti raspund cu mare drag happy

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

Toate cele bune!

| OnuOnulică a răspuns:

Română, Biologie, Latină, Cultură civică, Istorie.

| Alexnoname a răspuns:

Daca ma intrebi pe mine, e un fel de filo profilul asta, se axeaza pe logica, romana. Probabil te-ar interesa daca ti-as spune ca mate nu mai faci din clasa a XI-a.
Eu sunt la mate-info si nu pot sa-ti dau mai multe detalii. La mine in scoala socialele sunt cele mai slabe.

| Briann a răspuns:

Buna, eu sunt la profil stiinte ale naturii, insa stiu ca materiile de baza sunt: istoria, romana, limbile straine si, cele mai importante, materiile de profil (logica in clasa a 9-a, psihologie intr-a 10-a, economie intr-a 11-a si filozofie intr-a 12-a. Teze stiu ca se dau la romana, engleza, istorie/geografie si materia de profil. Din clasa a 11-a nu mai faci chimie, biologie si fizica. Matematica se face, dar foarte putina. Sper ca te-am ajutat! ^_^ Funda?