| bleakk a întrebat:

Ma fratilor ajutati-ma si pe mine cu vreun sfat din experienta voastra.Sunt clasa XI-a si sunt foarte confuz.Sunt intr-o clasa ft buna cu nivel ridicat (mate-info intensiv engleza). Adica,cand spun nivel ridicat,ma refer la medii foarte mari,chiar daca nu prea se reflecta realitatea, insa daca la noi e asa, imi dau seama la alte clase cum e.Fiind a XI-a incerc sa ma decid si ce facultate sa urmez ca sa fiu bine pregatit si pentru asta, sa stiu ce ma asteapta, ca de obicei nu sunt un tip spontan sa ma obisnuiesc repede cu ce e nou.Am avut o discutie cu un prieten, care printre randuri m-a indrumat sa aleg Politehnica-Automatica si Calculatoare(nefavorizand-o excesiv ca a fost el acolo, ci e foarte adevarat ca e o facultate cu renume).Eu motivat de faptul ca el lucreaza ca programator si ia 2000 EURO/luna in Romania,(deci motivat si de salariu convingator) m-am decis(asta in vacanta cand vorbeam cu el)sa ma pun sa ma pregatesc pentru aceasta facultate.M-am interesat si am vazut ca se da Admitere la Mate si Fizica.M-am gandit ca sunt 2 materii la care eu nu sunt forte, cel putin la fizica sunt in urma de nu ma vezi, insa am citit ca nu trebuie CHIAR TOATA fizica de liceu si predominant clasele 11-12, iar la matematica ma pun si invat de unul singur ceea ce trebuie.Deci MOTIVAT nevoie mare.Eu ma gandeam ca voi incepe anul scolar frumos.Vin de la scoala,sala dupa care ajung acasa si ma pun pe invatat(desigur fara sa neglijez si materiile pe care le am in ziua urmatoare la scoala). Aveam in cap sa invat bazele programarii,deci sa pun la punct anumite lucruri(nu ca as fi avut vreo baza, deci pe scurt, sa incep de la 0) si totodata sa mai invat si pe la fizica pentru admitere si cate putin pentru BAC(asta mai tarziu desigur). Insa nu a fost chiar asa.Motivatia a disparut cand am vazut ca timpul e scurt, ajung acasa la 15, mananc, stau putin, se face 16 si lipseste acel interes SUPREM.Eu fiind mai mult motivat de suma pe care respectivul o castiga si negandinu-ma si la ceea ce imi place(sincer sa va spun nu am o atractie pentru ceva anume,incerc sa imi dau seama-insa sunt tipul care ma adaptez la orice).Si eu vreau sa va intreb si sa ma ajutati cu niste sfaturi, ce dileme ati avut si voi, cum v-ati decis pana la urma sa va alegeti o cariera? DAU FUNDA UNUI RASPUNS COMPLET.

3 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Pai,banii nu prea conteaza! Ar trebui sa faci ceva ce iti place.Si eu sunt tot clasa a XI-a si nu eram foarte hotarata pentru ca voiam sa dau la Litere,dar toata lumea mi-a spus "O sa ai un salariu de rahat",dar am stat si m-am gandit ca asta mi-ar placea sa fac.Mi-ar placea sa fiu o prietena pentru elevii mei, sa-i ajut, sa-i sprijin, sa formez noi personaliati si modele in viata.Da-i incolo de bani, fa ce-ti place.s-ar putea ca mai tarziu sa regreti.Bafta!

| bleakk explică (pentru Doub):

Da si asta conteaza, dar ti-am zis poti IMBINA frumos aceste lucruri astfel incat sa reieasa ceva frumos.

| Doub a răspuns (pentru bleakk):

Pai asta voi incerca sa fac.