| Nevermindd a întrebat:

Masterul poate fi facut doar in domeniul pe care l-ai studiat in facultate. Sa spunem ca mi-as lua licenta in sociologie. As putea sa fac master in economie/ limbi straine?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți să faci master în orice domeniu. nu contează ce facultate ai terminat. La fel cum poți să te înscrii la orice facultate indiferent de liceul terminat. happy Totuși e mai ușor să faci un master în domeniul tău. Îmi amintesc că aveam o colegă care a venit la Matematică Aplicată în Informatică deși nu studiase anterior în direcția asta. A nimerit între noi cei care terminaserăm facultate de Informatică... Dar cu străduințe a terminat cu bine cred. happy Succes!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Masterul poate fi facut doar la una dintre materiile studiate in facultate, prin master se aprofundeaza acea materie.

| Oviiyy a răspuns:

Nu este adevarat, poti face masterul in ce vrei dar el are rolul de a aprofunda ceva ce ai facut in facultate. poti sa il faci in ce domeniu vrei tu