| AnneSteffy a întrebat:

Buna TPU!
Daca am terminat o facultate cu profil economic, as putea sa fac masterul pe pedagogie si ulterior sa profesez ca educatoare sau invatatoare? Sau trebuie neaparat sa am si studiile de licenta tot in pedagogie? Nu prea m-a atras domeniul studiat in facultate si mi-am dat seama pe parcurs ca mai mult mi-ar placea sa lucrez cu copiii, dar nu stiu daca sa incep din nou o facultate..de aceea ma gandeam sa fac masterul in domeniul asta.

7 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Exista un curs simplu ep la ministerul învățământului de pedagogie cred ca dureaza 3 luni si gata si voie sa predai
Pt ca mai nou niime in nu mai are voie sa oredea nimic daca nu are acel curs
Asta sr fi cea mai scurta versiune saca iti trebuie o hartie la mâmă

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti face un masterat pe un profil pentru care nu ai studiat nimic. Poti face master pe profil economic, dar nu pe alt profile.

Pentru educatoare sau invatatoare cred ca trebuie sa te interesezi la Inspectoratul Invatamantului din orasul tau, care sunt conditiile care trebuiesc indeplinite.

| GabehAle a răspuns (pentru Violleta2022):

Not true. Poti face master si in alte domenii. Doar unele facultati restrictioneaza inscrierea la master in functie de domeniul licentei.
De exemplu, daca termini la UMF, poti linistit sa intri pe un master la FEEA. Dar daca termini Desen Artistic, e putin probabil sa intri la un master in Inginerie Chimica.

| Larianiel a răspuns:

Salut! Nu, masterul este o continuare a studiilor de licență. Cred că ai putea face master în domeniul pedagogiei (cu siguranță se poate), însă nu cred că te ajută prea mult. Ce știu sigur că poți să faci este conversie. Interesează-te la facultate de această conversie. Este un program care ține vreo 2 ani, se plătește fiecare semestru, dar la final obții o nouă diplomă pe domeniul ales. Nu sunt sigură dacă se poate cu facultatea ta cu profil economic, dar sigur va ști cineva de la facultate. Succes!

| Larianiel a răspuns:

Și încă ceva: dacă vrei să intri în învățământ pentru simplul fapt că îți place să lucrezi cu copiii, nu cred că știi în ce te bagi. Da, este adorabil să fii printre copii, mai ales printre cei mici, dar vei descoperi că sistemul este unul extrem de toxic, greu și corupt. Nu vreau să te sperii, dar gândește-te bine și cere părerea cuiva care lucrează în acest domeniu. happy

| AnneSteffy explică (pentru Larianiel):

Da, am mai auzit ca sistemul e foarte prost din pacate...dar cam asa este peste tot. Nu stiu inca sigur ce vreau sa fac, dar o sa ma interesez mai mult.

| GabehAle a răspuns:

La facultate exista un modul pedagogic. E un fel de materie optionala. Daca il faci, poti preda in scoli din ce stiu eu.