| GabenTheGamer a întrebat:

Pentru cei care sunt sau au terminat ATM(Academia Tehnica Militara):
-care este impartirea mai exacta a acestei institutii?
-cat de greu este sa termini una din facultatile disponibile(cea cu Calculatoare spre exemplu)? O comparatie cu echivalentele de la Politehnica daca se poate.
-cat de greu este dupa ce termini? Adica ce se face mai exact ca angajat.
-merita totul? Care sunt avantajele, dezavantajele, salariul(aprox.) si alte lucruri oferite de angajator?

1 răspuns:
| neutrino a răspuns:

In primul rand trebuie sa-ti spun ca aici nu merg decat tineri foarte bine pregatiti, carora le plac haina si viata militara, sau din diverse motive, materiale si/sau teama zilei de maine, aleg aceasta cale.
Comparativ cu Politehnica, viata de student din ATM este mai dura, pentru ca pe langa studiu ( caracteristitc oricarei facultati), mai trebuie sa faci fata si pregatirii militare, intreaga activitate desfasurandu-se conform regimului militar. Este adevarat ca dupa ce termini, statul iti ofera un loc de munca ( nu neaparat in jurul localitatii tale, ci acolo unde "tara "are nevoie de tine) bine platit in comparatie cu "civilia", si chiar locuinta. Daca merita sau nu, tu decizi asta.