| LuFacs a întrebat:

Am o nelamurire.in noiembrie pe 14 depun viza de somaj.in luna decembrie pana pe 20 imi vin banii. daca dupa ce imi depun viza imi gasesc un loc de munca si trebuie sa-mi faca contractul de munca, mai primesc respectivi bani din luna decembrie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Indemnizatia aferenta lunii noiembrie o primesti, proportional cu numarul de zile pana la angajare, conform L.76/2002, citez:
"ART.43.(1) Indemnizaţia de şomaj se plãteşte lunar in cuantumul prevãzut la art. 39 alin. (2), respectiv la art. 40 alin. (1).
(2) Pentru fracţiuni de luna indemnizaţia de şomaj se calculeazã proporţional cu numãrul de zile calendaristice din luna respectiva.
ART.44. Încetarea plãţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc dupã cum urmeazã:
a)la data încadrãrii in munca, conform legii, pentru o perioada mai mare de 12 luni;" Numai bine!