| blairelovesmusic a întrebat:

Salariul unui babysitter?

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Minimul pe economie.

| gabicoo a răspuns (pentru darrio2007):

Te-ai cam grăbit cu evaluarea! Răspunsul meu a fost dat ca replică la o întrebare pusă de același user cu câteva ore mai înainte!

| darrio2007 a răspuns (pentru gabicoo):

Nu m-am grabit de loc. Cunosc bine problema.

| gabicoo a răspuns (pentru darrio2007):

Problema lui sau problema ta cu răspunsurile mele?

| darrio2007 a răspuns (pentru gabicoo):

Am acasa babysitter. E clar ca nu ai inteles si esti departe de subiect.

| gabicoo a răspuns (pentru darrio2007):

El a întrebat dacă e bine 1500 lei/zi!
Eu nu cred că tu dai babysitterului tău 1500 lei/zi!

| darrio2007 a răspuns (pentru gabicoo):

Bineinteles ca nu. Dar unde a scris el asta?

| darrio2007 a răspuns (pentru gabicoo):

Nu scrie pentru ce, din cate observ.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Care ar FI salariul unui babysitter?

Pai, potrivit mai multor sondaje: Salariul mediu lunar al unei bone din România este cuprins între 1.100 şi 1.500 de lei net pe lună, acesta fiind venitul primit de 55% dintre respondenţii unui sondaj realizat de platforma de anunţuri OLX. De asemenea, rezultatele cercetării mai arată că numai 8% dintre respondenţii din categoria "bone- menajere" câştigă peste 3.000 de lei net, 22% au salarii între 1.500 şi 2.000 de lei net pe lună, iar 16% câştigă între 2.000 şi 3.000 de lei net lunar.

Sursa: https://www.zf.ro/......a-17898871

Cat despre stabilirea salariului: https://totuldespremame.ro/......-unei-bone

Iar ca un exemplu: Salariul minim pentru astfel de persoane este de 2350 pentru opt ore, cinci zile pe saptamana, 176 de ore pe luna. Adica s-ar plati 13, 35 de lei pe ora brut sau 106, 81 de lei pe zi! Sa tinem cont ca acesta este minimul acceptat, nu inseamna ca este salariul unei bone in general. Mai exact nu poti plati cu mai putin de 100 de lei pe zi o bona, daca aceasta se ocupa exculiv de copil. Cum mamicile vor si menaj usor, ar trebui adaugat ceva in plus pentru asta. De ce in plus? Hai sa ne gandim putin la o situatie ipotetica.

Sursa: https://mamica.org/ce-salariu-ar-trebui-sa-aiba-o-bona-in-2019/

Stiu ca sunt doar linkuri, dar... putine sanse sa raspunda un babysitter aici.

Numai bine!

| gabicoo a răspuns:

1500 lei/zi
laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mare.

| blairelovesmusic explică (pentru anonim_4396):

Ce lenes esti... spune cu exactitate.

| al0o0o0 a răspuns:

Depinde de la babysitter la babysitter, dar stiu ca poate ajunge la sume incredibile

| Robertandrei4858 a răspuns:

Depinde de mai multi factori. Spre exemplu sunt babysistter full time sau part time. Bineniteles ca si salarul tutorelului influenteaza salarul babysistter-ului. Cred ca salarul mediu fluctueaza, pornind de la 800 de lei part time exclus weekend ajungand pana la 2000 si ceva de lei net.