| blairelovesmusic a întrebat:

Este mult 1.500 de ron pe zi?

49 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Este mai mult decat 1.400 ron pe zi

| sierra1 a răspuns:

E evident că e puțin, nici nu mai trebuia intrebat

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Spagă sau ce

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai depinde pentru ce, lipseste un oarecare context...

Asa ca daca ar fi sa facem noi deducerile, sau cel putin eu, ca bani dintr-un loc de munca, raportat la timp, pentru 8 ore pe zi, probabil nu este asa de mult, adica sigur nu. Dar asta depinde si de persoana respectiva, poate pentru ea este mult, daca mai are si alte surse, etc.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ce anume, spitalizare la privat, o zi la un hotel de 7 stele? E enorm pentru buzunarul unui om modest.
Pentru o zi de muncă, dacă ești plătit cu atât, e mai mult decât suficient. Dar, insuficient, dacă in celelalte 29 de zile ale lunii faci pauză. straight face

| Celcestietot a răspuns:

Ori 3.

| Frank51 a răspuns:

E subiectiv, pentru un om bogat este ca si 1 leu, pentru un om sarac este exagerat de mult. Totusi, nu prea mai exista oameni care sa lucreze pe salariu mic, pana si la fabrici am vazut ca se ia cam 1800-2000 de lei pe luna, deci nu stiu cine mai ia asa putin.

| OldSoul a răspuns:

Sa cheltuiesti 1.500 de ron pe zi, da e mult.
Exagerat de mult.

| Sofer a răspuns:

E vis sa câștigi atât pe zi. Fetele pot câștiga atat.

| Sn4k3 a răspuns:

Enorm

| gabicoo a răspuns:

Dacă îi faci din șpagă e puțin! Dacă îi faci pe centură e bine! Dacă muncești cinstit nu ai cum!
winking

| Alverto a răspuns (pentru gabicoo):

Așa. asta e românul adevărat. nu are cum sa muncească cinstit. al dr.cu de arogant a avut noroc cel mai probabil.

| mentholinks a răspuns:

La limita saraciei.

| Clorox a răspuns:

Fii specific.

| Zuzu1991 a răspuns:

Da, e foarte mult, salariu minim este acum de 1386ron PE LUNA:
https://legislatiamuncii.manager.ro/......-2017.html

| Zuzu1991 a răspuns:

Ti-am dovedit OFICIAL ca e ron si tot pe a ta o tii
dar iti dau dreptate un trolL ca tine are L, la sfarsit! big grin

| Yuoia a răspuns:

Foarte multa lume are acest venit pentru o luna. Compara.
Si nu mai spune ron, pentru ca nu este corect. Moneda nationala este leul. In notatia internationala, ROL (RomaniaLeu).

| Catrice a răspuns (pentru Yuoia):

RON de când nu mai folosim 1, 000, 000 ci 100 lei

| Yuoia a răspuns (pentru Catrice):

GRESIT!
A fost o perioada de trecere cand s-au folosit in paralel ROL (pentru leu vechi) si RON. Temporar. Acum, toate institutiile financiare folosesc ROL.

| Catrice a răspuns (pentru Yuoia):

Care instituții cand peste tot vezi RON laughing

| Yuoia a răspuns (pentru Catrice):

1. Explica ce inseamna acel "N".
2. Vezi in magazine, unde sunt alti analfabeti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Yuoia):

Nu stiu unde citesti tu, dar este RON toata ziua si toata noaptea
https://www.cursbnr.ro/

| Yuoia a răspuns (pentru Yuoia):

Inca astept explicatia!

| Yuoia a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai inceput represaliile cu voturi negative pentru ca tu nu ai argumente? Sa-ti fie de bine! Eu nu urmaresc punctele.

| Yuoia a răspuns (pentru Catrice):

@| InYourMind,
Inca astept explicatia!

| Catrice a răspuns (pentru Yuoia):

Vai,majestate,îmi pare rau că nu stau toată ziua pe acest site de dumitale.
E de la nou, când a devenit leul "nou".

| Catrice a răspuns (pentru Yuoia):

Poftim înălțimea ta, preluat de pe net.
Leul românesc este unitatea monetară a României. Un leu este subdivizat în 100 bani. Pe 1 iulie 2005, România a realizat o reformă monetară, schimbând leul anterior cu un leu nou. 1 RON este egal cu 10.000 ROL.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Yuoia):

GRESIT
acum se foloseste NUMAI roN, nici un roL
al cui esti din Bangladesh, ca in rrrrominica nu esti? :P
ce scrie aici PE SITE-UL BNR-ULUI, nu pe cursbnr.ro, unde crezi tu ca ai scapat si nu te mai ia lumea in balon:
https://www.bnr.ro/Cursul-de-schimb-524.aspx
sa iti pui ochelarii si sa citesti ca scrie mare:
"Cursul de schimb
Leu (RON)"

si ca sa suflam in iaurt, ca sa nu gasesti alta stramba, ala e CHIAR site-ul benereului:
https://rotld.ro/whois/?domain=bnr.ro

| anonim_4396 a răspuns (pentru Yuoia):

Da pentru ca insisti si nu accepti realitatea.
Chiar daca nu m-ai intrebat pe mine iti raspund eu la intrebarea cu ROL si RON.
Fiecare tara are propria moneda codificata in sistemul bancar cu 3 litere.
ROL este vechea codificare a monedei romanesti inainte de 2005, care in traducere ar insemna Romanian Leu sau Romanian Old Leu daca vrei.
La 1 iulie 2005 s-a facut denominarea leului (taierea zerourilor), iar ROL a devenit RON care tradus vine Romanian New Leu, de acolo vine acel N, de la New, nou.

| Yuoia a răspuns (pentru Catrice):

Si totusi, esti aici!
Cu alte cuvinte, moneda nationala este "nou".
Asta asa, din incapatanare, ca sa arati ca ai dreptate.

| Yuoia a răspuns (pentru anonim_4396):

Care este moneda nationala? Leu sau New?

| Holiday a răspuns (pentru Yuoia):

Site-ul oficial al BNR foloseste denumirea RON. Trege singur concluzia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Yuoia):

Pai daca esti nemultumit de codificare de ce nu ai facut propunere la BNR sa il puna din 4 litere, eventual RONL?
Te-ai trezit acum precum un trol morocanos din pestera sa ai pareri...

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce rekt i-ai dat

| Alverto a răspuns:

La un pas de sărăcie. dar na, cu pandemia asta e normal, dar muncește mai mult, pentru că normalul pe zi este de 2000

| DarthNiger a răspuns:

Daca ti se pare asa mult atunci doneaza din ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O intrebare mai vaga de atat puteai sa pui?
Niste detalii in plus nu strica.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai pretentii la toll?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa te calmezi si sa nu mai arunci cu noroi.
Daca te uitai in josul pagini ai fi vazut ca "Informațiile referitoare la cotațiile valutare ale leului sunt preluate de pe site-ul
Băncii Naționale a României (BNR)..."

| Yuoia a răspuns (pentru anonim_4396):

Preluate!
Dar ce stii tu ce inseamna asta?
Dar vorba aia: prostul nu e prost destul, daca nu e si fudul! Incapatanat prosteste in cazul tau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| TLF92 a răspuns:

Pentru videochat chiar deloc e o performanta de remarcat

| al0o0o0 a răspuns:

E mai mult decat excelent

| InOrOut a răspuns:

Avand in considerare ca salarul mediu e pe la 180 lei pe zi... as zice da

| DenqOO a răspuns:

Extraordinar de mult. Unii castiga pe luna

| Dddonkey a răspuns:

Nu poti cumpara nimic cu suma asta, cel mult o bere rece.
Eu zic sa ii dai la prima persoana nevoiasa ca te pot stinjeni in buzunar ba chiar pot aparea mancarimi si bacterii.
Intrebarea e pusa la caterinca sau nu ai mai avut tus la tastatura sa mentionezi pentru ce anume? big grin

| Gabryel85 a răspuns:

Mie mi se pare culmea ca unii inca mai dezbat daca e RON sau ROL. laughing))