| AlexShaw a întrebat:

Vara asta am zis ca o sa iau o decizie legata de facultatea pe care o voi urma. Eu termin in 2 ani profilul mate-info intensiv engleza, si m-am gandit in mare la 3 facultati de informatica, cea din Cluj ( Babes-Bolyai ), din Brasov ( Transilvania ) si Constanta ( Ovidius, unde am inteles ca este si o sectiune de informatica in limba engleza, ceea ce ar fi perfect ). Vreau, daca stiti voi, sau aveti cunostinte la aceste facultati, sa aflu cate ceva legat de ele. In primul rand, ma intereseaza admiterea, daca e pe baza de examen sau dosar si materiile pe care le faci de-a lungul anilor. Precizez ca imi place foarte mult informatica, ma descurc bine, voi da bacul la info, evident, dar cu matematica stau foarte prost. Imi va fi greu la o facultate de informatica? Ma gandesc ca matematica are un rol important, dar sper sa nu fie chiar asa serioasa treaba laughing Va rog, spuneti-mi tot ce stiti despre aceste facultati happy Multumesc anticipat, o zi buna!

Răspuns Câştigător
| Yukidaruma a răspuns:

Bună seara!

Am pe cineva la Brașov la Litere, nu știu dacă se aplică și la Facultatea de Informatică, dar profesorii sunt destul de exigenți sau mai bine spus, nemulțumiți de studenți orice ar face, căci lasă grupe întregi cu restanțe chiar dacă răspunsurile din examene sunt corecte, scrise fix ca în suportul de curs. Greu treci fără "plic". Din câte știu, acolo se intră pe bază de dosar.

La Constanța am pe cineva chiar la Informatică, acolo se face școală iar profesorii își dau interesul. Multe proiecte de făcut dar merită pentru cei ce doresc să se perfecționeze, plus că notarea se face pe merit (spre deosebire de alte facultăți de la Ovidius). Cursuri interesante ar fi "Programare Procedurală" (PP) și "Algoritmi și Structuri de Date" (ASD), în rest multă matematică. În primul an știu că sunt vreo patru cursuri de algebră pe săptămână. Și aici se intră tot pe bază de dosar.

De la Cluj nu am pe nimeni, dar, din câte am auzit, și acolo se învață.

Succes!

| AlexShaw explică (pentru Yukidaruma):

Am inteles, va multumesc mult!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vad de ce ai compara ditamai centrul universitar precum Cluj cu Brasov si Constanta.

Daca alegerea era intre Iasi, Bucuresti sau Cluj mai vedeam o dilema.

In primul an face matematica serioasa la orice facultate de informatica

| AlexShaw explică (pentru suntserios):

M-am gandit la cele 3 din anumite motive. Clujul, evident, dupa cum ai spus si tu, este foarte evoluat, in Brasov am cunostinte si mi-ar fi mai usor din unele puncte de vedere, iar in constanta e sectia de informatica in limba engleza, ceea ce mi-ar placea extrem de mult. De-aia m-am gandit la cele 3. Problema e, dupa cum am spus, matematica. Daca la info sunt de 9-10, la matematica n-as iesi din 5-6 la un profesor mai exigent... Nu stiu exact cat % se studiaza matematica la facultatea din Cluj, dar m-am uitat la cea din Constanta si nu pare sa fie exagerata. Eu mai am 2 ani la dispozitie, voi incerca sa-mi revin, sa imi dau interesul cat mai mult cand vine vorba de mate... dar vom vedea. Sper sa ma descurc, indiferent unde voi merge. Multumesc de raspuns!

| suntserios a răspuns (pentru AlexShaw):

Si ubb cluj are predare in engleza
si cuza din Iasi are predare in engleza

http://www.cs.ubbcluj.ro/......l-licenta/

https://www.info.uaic.ro/bin/Admission/Admission