| Doctorfishadi a întrebat:

In ultimul timp ma gandesc serios sa intru la medicina,indiferent de circumstante!
Totusi ceva ma sperie! Nu acele sute de pagini care trebuie sa le invat,ci MATEMATICA!
Nu stiu pe nimeni care sa fi terminat medicina si nu am pe cine sa intreb sad.La medicina faci matematica?
Pe ce se pune accentul?
Nu vorbesc despre o anumita ramura,ci in general.
Lunga si grea, dar este singurul domeniu in care ma pricep foarte bine.Eu pot foarte usor sa devin inginer pe o specializare electrica,adica scoala mai putina, doar 3 ani,plus ca imi vine pe calificare!(sunt tehnician)!
Dar desi sunt bani multi si la inginereie,chiar nu este viata pe care o vreau,nu banii conteaza!
Stiu foarte multa biologie,chimie,limba romana, geografie.
Punct slab matematica!
In locul meu ce ai alege in materie de facultate?

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Personal eu cred ca tu trebuie sa te faci inginer, dar nu pe profil electric.

| Doctorfishadi explică (pentru neutrino):

Da-mi o sugestie.Chiar daca fac matematica sa nu fie foarte grea, adica sa nu depaseasca rezolvarile de problemeculegile lui ohm la dificultate happy, pe acestea le stiu. Daca ar fi ceva inginerie care se bazeaza pe biologie sau chimie...

| Rodiiiiiiiiiii a răspuns:

Deloc,nici la admitere nu se cere. Facultatea de medicina se bazeaza pe chimie, biologie pentru admitere iar apoi in timpul studiilor pe biochimie, biofizica, anatomie, fiziologie, genetica, etc, vei face stagii in diferite ramuri medicale dar nimic care sa aiba legatura cu matematica.
Este adevarat ca daca vrei sa urmezi medicina iti trebuie o minte logica si capabila sa faca anumite comexiuni si nu doar sa invete ca papagalul anumite notiuni, dar asta e altceva.Depinde ce medicina.

Daca vrei sa fi anestezist( ceea ce alegi cred ca dupa 3 ani) da faci matematica de nivel mediu spre avansat, mai ales compozitii procentuale.

Daca vrei chirurgie, nu prea faci, sub nivel mediu :*, Funda?