| Dima_Alin_1998 a întrebat:

Salut, prezint o deficienta de vedere, mai exact miopie si am dioptriile la fiecare ochi -1, 75, si ma bate gandul sa dau catre academie, insa nu sunt convins ca pot fi acceptat cu aceste deficiente. Tin sa precizez ca momentan port ochelari, cu care vad bine, dar vreau sa-i schimb cu niste lentile de contact pentru un comfort mai mare. Deci, cu aceasta problemă ma pot inscrie la academie?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Întreaba i pe ei, de unde vrei sa stim noi?

| Feri5 a răspuns:

Ca să intri la Academia de Poliție este suficient un control la medicul oftalmolog, pentru a vedea care și cât de mult a avansat boala ta. Regulamentul spune că nu ai voie să te prezinți la vizita medicală în niciun caz cu lentile de contact. Practic, nu-ți dau ei voie cu așa ceva, ci e mai bine cu ochelari...

| Dima_Alin_1998 explică (pentru Feri5):

Lasand asta la o parte, am auzit de o limita, cica este de -3/+3 la dioptrii, sunt curios daca este adunata la ambii ochi sau la fiecare ochi?

| Feri5 a răspuns (pentru Dima_Alin_1998):

La fiecare ochi. Dacă ar fi adunată doar la un singur ochi, atunci ar mai avea vreo logică? Deci nu, la fiecare ochi...