| danidni a întrebat:

Stie cineva ce salariu are un polițist sau un jandarm? Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

In primul rand, depinde ce fel de politist sau jandarm.
Jandarmii au regim militar si au grade militare, facand parte din corpuri:
1. Corpul SGP - curs de formare profesionala.
2. Corpul subofiterilor si maistrilor militari - scoala militara.
3. Corpul ofiterilor - academie militara.
Salariul unui jandarm este format din solda de grad si solda de functie.
Veniturile se compun din salariu, sporuri, norma de hrana.
Foarte rar doi jandarmi sau doi politisti au aceleasi venituri.

6 răspunsuri:
| Pati2500c a răspuns:

Eu stiu ca la inceput e undeva la 20 mil, dar stiu sigur ca in timp ajunge la 40/50 mil pentru ofiteri. Acum depinde si ce fel de politist /jandarm. Subofiterii castiga mai putin si fac mai multa munca pe teren. Acum ele difera, e vorba si cum sunt gradele. Ofiter cu comanda sau ofiter fara comanda, dar in timp ce inaintezi in grad salariul creste

| huntsman44 a răspuns:

Peste 4500 lei un politist la 20 ani dupa 6 luni de campina. eu zic sa te gandesti bine happy

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru huntsman44):

De unde ai scos-o?

| huntsman44 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Cunosc caz concret, fie ca vrei sa accepti sau nu, 4200 net, cu week end uri ajunge si la 4700

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru huntsman44):

Eu ma refeream la salariu. Fa diferenta intre salariu si venituri.
Nu toti politistii beneficiaza de aceleasi sporuri. Politistii de la comune au spor de izolare.
Salariile sunt pe functii. Nu toti politistii au functii mari si mai ales de conducere.
Un politist tanar, abia iesit de pe bancile scolii va avea salariul si chiar veniturile, la jumatate fata de unul cu 20-30 de ani vechime.
Stii ce salarii au functionarii dintr-o primarie? Si acestia nu raspund prezent la orice ora din zi si din noapte cum raspund politistii.
Era o vorba inainte: e usoara armata cand o privesti doar.