| tanasaiosif a întrebat:

Sunt in clasa 8 la un profil economic( contabilitate) si imi place si o cariera de politist o ador la fel ca si contabilitatea happy vreau sa stiu avantajele si dezavantajele acestor meserii. Daca is de viitor? Daca merita munca? Si niste detalii despre salar. Fundawinking

Răspuns Câştigător
| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Firmele sunt pe branci,din cate stiu eu mai multe firme la un cotabil,tocmai ca sa plateasca mai putin, si nu degeaba sunt numiti SOARECI DE BIROU.Ei practic nu stiu sa faca nimic, decat sa se joace cu numerele.
Avantaje : Stai la cadura/aer conditionat si lucri doar cu mana
Dezavantaje : Te ingrasi pe pilot automat, circulatia e foarte proasta, nu e bine sa stai 8 ore sau peste pe scaun,treaba plictisitoare.

Politie :
Avantaje : Munca dinamica,niciodata nu sti ce o sa faci, faci in fiecare zi aproximativ altceva etc, umbli toata ziua etc.
Dezavantaje : In functie de ce post primesti, interactionezi cu infractorii, salariu relaiv mic (pentru cei cu calificari mici.

Eu zic la inceput sa te duci la un liceu cu ALT PROFIL decat cel economic (nu stiu cum ai invatat contabilitate PANA in clasa 8-a...) sa inveti si altceva si foarte probabil sa gasesti si alte lucruri care iti plac.
In ultimul al si dupa ce termini liceul, ai timp sa te gandesti la ce facultate vrei sa mergi si ce cariera sa ai, deocamdata, E MULT PREA DEVREME.

2 răspunsuri:
| tanasaiosif explică:

Sunt in primul an de liceu scuze

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru tanasaiosif):

Bine.Eu zic in clasa 10 sa te muti la alti profil, industrie alimentara (acolo am termiamnt eu) sau stiu si eu, si o sa vezi si alte lucruri care-ti plac.
Materia e relativ usoara, matematica doar 1 sau 2 ore pe saptamana,si in rest inveti cum sa testezi aciditatea painii, si alte lucruri despre compozitia laptelui, painii, branzei etc...
E foarte interesant, parerea mea tongue