| Edwardmarryo a întrebat:

Salut! Sunt in clasa a XI-a, pe profilul filologie, insa am realizat ca ma pasioneaza informatica si aceasta ramura de coding/programare. Nu am de gand sa imi schimb
profilul, insa voiam sa ma duc la o facultate, spre exemplu, Facultatea de Informatica sau Facultatea de Automatica si Calculatoare din Bucuresti. Unde se face cea mai multa informatica si unde as putea iesi Software Developer/ Software Engineer? La ce materii ar trebui sa ma apuc sa recuperez? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Sigillum a răspuns:

Matematică, axeaza-te mult pe operatii cu vectori, matrici si trigonometrie la nivel de baza. Faptul că ai descoperit pasiunea pentru informatică este un mare avantaj. Chiar dacă urmezi profilul filologie, poți dezvolta abilitățile de programare prin resurse online și proiecte personale. Concentrează-te pe un limbaj de programare popular, cum ar fi Python sau Java, și învață conceptele de bază ale programării și dezvoltării software. Participă la competiții de programare și implică-te în proiecte relevante. În timpul admiterii la facultate, arată-ți pasiunea și cunoștințele acumulate în informatică. Nu uita că și abilitățile și cunoștințele din filologie pot fi valoroase în dezvoltarea software. Îmbinând cele două domenii, poți avea o perspectivă unică și creativă. Fii perseverent și încrezător în capacitățile tale, iar succesul în cariera de software developer/ software engineer va fi la îndemâna ta.

| Edwardmarryo explică (pentru Sigillum):

Multumesc pentru raspuns!

3 răspunsuri:
| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Mai bine recupereaza matematica, ca e cam nasol, o sa dai o gramada de bani pe meditatii dar intr-un final o sa se merite

| Edwardmarryo explică (pentru cruceLaGatDunhillLaBot):

Ar trebui neaparat sa fac meditatii ca sa pot tine pasul?