| justme94 a întrebat:

Sunt la liceu, la un profilul filologie. As dori sa stiu ce facultati as putea sa urmez iar dupa aceea, ce locuri de munca as putea sa gasesc in urma performarii acelei facultati.

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Poate ar fi trebuit sa intrebi asta inainte sa mergi la acel profil, dar probabil ai intrat prin repartizare si nu prin optiune.
1. in primul rand, poti face filologie (lb. romana-o limba straina) sau limbi straine (2 limbi straine) - iesi prof, sau traducator - asta ca meserie, dar poti face si altceva pe urma (resurse umane, relatii publice, assistant manager), depinde si ce alte preferinte sau posibilitati gasesti pe piata la momentul respectiv
2. poti face drept - iesi avocat, asta stii
3. jurnalism
4. poti face snspa - scoala nationala de studii politice si administrative - habar n-am ce ies cei care fac acea facultate, in principiu trebuie sa se implice in politica, daca le place.
5. in principiu poti face orice altceva iti place la o facultate particulara.

profii de la scoala nu va indruma deloc?
p. s. - ca filolog, ar trebui sa stii ca a performa este un barbarism si e si incorect folosit aici

| justme94 explică (pentru mixxjim):

Nu am fost informat cum trebuie, deloc indrumat. Peste tot am auzit doar :''gandeste-te bine'' si '' ma voi interesa'', inclusiv profesorii au spus asta. Elevii sunt lasati de izbeliste.Ca filolog nu suntem invatati ce trebuie, ce este nevoie.Acum cateva zile mi-a venit profesoara titulara la clasa (fusese in concediu natal) dupa doi ani de pauza, si s-a mirat de ceea ce ni s-a predat pana sa vina ea : 80% materie de umplutura, 20 % din ceea ce ni se va da la bacalaureat, gramatica 0%. Consider ca ar trebui sa devina obligatoriu ca elevii, la finele clasei a 8-a, ar trebui sa primeasca o consiliere care sa ii orienteze pentru cariera si profilul pe care il vor urma, iar in adaos, sa le fie prezentate detaliile slujbei pe care ar dori sa o aibe. Sistemul este infect.

| justme94 explică (pentru justme94):

Corectez: ca filologi*

| justme94 explică (pentru mixxjim):

Cat despre a deveni profesor este complet o prostie. Mama mea este profesoara de sport, divortata, a luat ambele grade si crezi ca ne este usor sa ne descurcam?+mai am doi frati mai mici. Mi-a povestit despre ceea ce se intampla ca profesor, la cat stres sunt supusi, cata munca, cate proiecte extra-curriculare trebuie sa le indeplineasca in contrast cu salariul mizerabil.

| mixxjim a răspuns (pentru justme94):

Din pacate ai foarte mare dreptate, si sincer imi pare rau pentru voi. profesorii au ajuns sa vrea sa fie platiti doar pentru ca exista, fara sa se mai oboseasca sa faca ceva cu voi pe la scoala si toata lumea e nemultumita cat de slabi sunt elevii din ziua de azi, fara sa se intrebe si de ce. ai vazut ca s-a reintrodus admiterea pe la facultati, ai grija ca gramatica se da la admitere si la drept, si la filologie, si la jurnalism, si pe la alte profile, incearca sa recuperezi ceva daca mai ai timp si vrei sa faci ceva serios. daca crezi ca-ti pot fi de vreun ajutor spune-mi, cu mare drag ori de cate ori pot si daca pot!

| mixxjim a răspuns (pentru justme94):

De acord, si eu as fi putut fi cadru didactic dar m-am orientat catre domeniul privat din mai multe motive. important insa e sa-ti placa ceea ce faci si sa faci cu seriozitate totul si cu optimism, pentru ca e viata ta in discutie. deci curaj, invata acum cat ai timp pentru asta, baga mare la optimism si ambitie si imposibil sa nu iasa bine!

| justme94 explică (pentru mixxjim):

Apreciez, multumesc mult!

8 răspunsuri:
| HarMonyy a răspuns:

Hmm... pai eu cred ca cel mai bine ar fi sa urmezi dreptul ( pentru a deveni procuror, avocat sau judecator) sau arhitectura (doar daca te pasioneaza desenul)...la aman2 trebuie sa inveti bine.happy Ambele sunt meserii banoase in urma carora vei putea trai bine, si iti vei putea intretine familia.big grin

| justme94 explică:

Iti multumesc, dar din cate se observa trebuie sa ma apuc de invatat nu sa lucrez part time. Apreciez gestul.