| Andrei9923 a întrebat:

eu o sa plec cu familia mea in Anglia peste 1 an si o sa am 16 ani, o sa fiu clasa a 10a insa nu apuc sa o termin. Intrebarea mea este cum o sa imi continui studiile acolo? La liceu, scoala? Va fi foarte greu sa ma descurc? Eu pot sa conversez insa nu foarte bine, dar e ok. Aveti ceva sfaturi? Multumesc, ofer funda

Răspuns Câştigător
| KanameKuran a răspuns:

Salut, daca nivelul tau de limba engleza nu este satisfacator, cred ca este minim b2 pentru a intra la scoala normala, vei invata limba intr-o scoala speciala timp de 1 an (sau pana cand ajungi la nivelul minim cerut). Apoi iti vei alege un domeniu (cam ca la noi, mate-info, stiinte ale naturii, stiinte sociale, etc.) si vei da un examen de plasare (din materiile ce se cer in domeniul respectiv). In functie de nota pe care o iei la acel examen, vei fi plasat intr-o clasa. (poti fi plasat in aceeasi clasa, mai mica sau mai mare, depinde de cunostiintele pe care le ai).

Am avut o colega, care a plecat de la SN din clasa a 9 sem 1, si s-a mutat in Anglia pe domeniu de matematica si au pus-o in clasa a 11 sem 2. Nu era nu stiu cat de buna la mate, insa in Anglia trec mult mai incet prin materie, fata de ce se intampla la noi.

1 răspuns:
| George192 a răspuns:

Scolile din Anglia nu sunt foarte exigente cu toate materile poti sa te duci la un domeniu specializat spre exemplu eu am o colega care a plecat in clasa a6a si s-a intors in tara de abia intr-a 9 si a spus ca la domeniul la care a fost ea ( arte ) nu a fost greu pur si simplu daca te duci la un domeniu o sa ai mai putine ore de mate, fizica, chimie etc si mai multe din domeniul respectiv sper ca ti-am fost de ajutor